Když její pětasedmdesátiletý manžel, jenž je pár let po infarktu, v Moravském Berouně omdlel, hledala vyděšená žena pomoc v pár metrů vzdáleném odborném léčebném ústavu. Lékař se však na důchodce ani nepodíval. Odmítnutí vysvětlil tím, že na akutní péči nejsou vybaveni. Ředitel ústavu Jiří Podivínský se ale za podřízené postavil. Nicméně připustil, že záchranku měli přivolat.

Případ se odehrál v druhé polovině června, ale manželé se jej rozhodli zveřejnit až nyní. „Před polednem jsme z chaty v Domašově nad Bystřicí jeli nakoupit do nedalekého Moravského Berouna. Když manžel vystoupil z auta, udělalo se mu špatně. Začal padat, na chvíli ztratil vědomí, nemohla jsem ho udržet. Pak se probral a stěžoval si, že se mu chce zvracet,“ líčila Ludmila Vlachová červnové dopoledne.

Manžela, který prodělal před pár lety infarkt, se jí podařilo posadit do auta a převézt k nedalekému léčebnému ústavu. „Měla jsem strach, aby nebylo nejhůře. Běžela jsem proto rychle pro pomoc. Zdravotní sestra v ústavu mě poslala za vrchní sestrou, které jsem všechno popsala. Ta mi však začala vysvětlovat, že poskytují pouze následnou péči a na akutní stavy nejsou zařízení,“ uvedla důchodkyně.

Žena tvrdí, že jí sestra poradila, ať manžela zaveze do zhruba dvacet kilometrů vzdálené nemocnice ve Šternberku. „Vysvětlovala jsem, že měl infarkt a může být pozdě. Zavolala proto primáři. Ten vzkázal totéž: jsou následná péče, ať řeknu policistům a zavolají nám sanitku,“ popisovala zkušenost z léčebny. „Pak ještě sestra zkusila sehnat místní obvodní lékařku, aby se na manžela podívala. Ta už ale v ordinaci nebyla. Zopakovala nám, abychom šli na policii zavolat sanitku nebo jeli do Šternberka,“ uvedla Vlachová.

Ředitel léčebny Jiří Podivínský uvedl, že tehdy sloužící lékař má dovolenou, a proto se nemůže ke kritice vyjádřit. Nicméně za kolegu lékaře se postavil: „Je to zkušený a zodpovědný lékař. Nevěřím, že by někoho tímto způsobem odbyl. Záleží, jak mu dotyčná stav manžela popsala,“ uvedl Podivínský.
Ředitel léčebny Podivínský poukázal na to, že léčebna poskytuje pouze následnou péči a na řešení akutních případů není zařízená a nemá ambulantní službu. Připustil však, že jeho podřízení měli sami přivolat záchranku a ne odkazovat na policejní služebnu. „Pokud to tak skutečně bylo, nebylo to nejsprávnější řešení. Každopádně pokud by se můj příbuzný dostal do stavu ohrožujícího život, nepřevážel by jej sám do nemocnice, ale zavolal prostřednictvím tísňové linky záchrannou službu,“ reagoval ředitel.

„Stalo se to přeci pár metrů od léčebného ústavu v Moravském Berouně,“ opáčila Vlachová. „Stačilo, aby se primář sešel na manžela sedícího v autě podívat. Přece přísahal, že lidem bude pomáhat,“ kroutila žena hlavou. Manželé se nakonec rozhodli zamířit zpátky do Domašova nad Bystřicí. „Muž seděl v autě celý bílý, a když jsem mu sdělila, jak jsem pochodila, nechtěl jet do další nemocnice. Rozhodl, že se vrátíme na chatu. Byli jsme šokovaní přístupem zdravotníků. Lékař se na manžela ani nešel podívat. Kdyby mu pro jistotu alespoň změřil tlak. Manželovi se ještě večer udělalo lépe. Naštěstí,“ popisovala rezignovaně důchodkyně.

 

Máte podobné zkušenosti či zážitky s lékařskou péčí?
Pište nám e–mailem na adresu: daniela.tauberova@denik.cz

 

 

Váše názory

Přečetla jsem si příspěvek paní Vlachové na neochotu pracovníků v Léčebně v Moravském Berouně. Vůbec tomu nemohu a ani nechci věřit, protože se službami této léčebny, vedené primářem panem doktorem Podivínským mám jen ty nejlepší zkušenosti.

Manžel byl po dvou těžkých mozkových mrtvicích v této léčebně léčen a i zde podstoupil několik rehabilitací, a VŽDY mu byla poskytnuta ta nejlepší a maximálně profesionální péče. Navíc v této léčebně bylo vždy perfektně čisto a zdravotní sestry byly vždy usměvavé a ochotné, ačkoliv tam byli jen ti nejméně mobilní pacienti.

Toto bylo navíc ještě za doby "hluboké totality", na kterou v dnešní době každý nadává a kritizuje ji, a vše bez jakýchkoliv úplatků a protekce.
Kdoví, na co si paní Vlachová vzpomněla po půl roce manželovy nevolnosti, kdyby ten případ byl takový, jak popisuje, tak by mu určitě lékařská péče byla poskytnuta.

Jana Řeháková, Olomouc.

Je to přesně 25 let, v roce 1982 v létě jsem jel jako řidič přes Moravský Beroun a v obci Čabová mně vběhlo do zadní části vozidla dítě romského původu.

Toto děvče, pamatuji si i její jméno Kiermašková, jsem naložil do vozu, protože nebyla nijak vážně zraněná, a jel jsem okamžitě k nejbližšímu zdravotnickému zařízení, jak ukládá povinnost., aby se lékařskou prohlídkou potvrdil její zdravotní stav. Po cestě přes Moravský Beroun je na silnici umístěna dopravní značka Nemocnice a tak jsem zastavil a dívku jsem zanesl do nemocnice k ošetření. Nikdo si nás nevšímal a tak jsem řekl sestře, která šla kolem, ať mi zavolá lékaře, že chci, aby dívku vyšetřily.

Přišel lékař a sdělil mi šokující věc, že oni nejsou Nemocnice ale jen zařízení pro důchodce. Bohužel, pan doktor měl obrovskou smůlu, nejsem jeden z těch, co se dají odstrčit, okamžitě jsem si přečetl jeho vizitku a řekl mu, že pokud neposkytne zraněné dívce první pomoc, že na pana dr. XY podávám trestní oznámení pro neposkytnutí první pomoci. Jedině na toto zareagovali a doktor ji začal prohlížet, potom mi řekl, že ji budu muset odvést do Bruntálu, kde je nejbližší nemocnice. Tak jsem toho lékaře uzemnil s tím, že se postarám o to, aby z něj nebyl lékař, že moje zákonná povinnost je dovést k první pomoci a potom je vše povinností lékařů. Dovolil jsem si tehdy hodně, mohl ten p. dr., být třeba bratránek nějakého soudruha na ONV, ale já jsem byl už takovej.

Jak je vidět asi se v nemocnici v Moravském Berouně pohybuje opět ten samý pan doktor. Má smůlu že nekápnul na mě, vytřel bych mu dnes zrak i za ten rok 1982.

Nebo že by zase měl někde bratrance? Třeba z jiného kolena? Holt takový je život a je potřeba s lidmi bez charakteru zamávat.

Pozdravuje Novák.