„Zlatou svatbu jsme tady už párkrát měli, ale diamantová je za mé čtrnáctileté éry poprvé,“ usmíval se troubelický starosta Ondřej Plačko. „Je to něco úplně jiného než klasické běžné svatby. Víte, v dnešní uspěchané a hektické době, plné rozchodů, je to věc hodně významná. Je mi velkou ctí, že u toho dnes s manželi Šolcovými mohu být,“ podotkl ještě.

Nevěsta Zdenka Šolcová se v Troubelicích narodila v roce 1935 a ukončila tam i základní vzdělání. Dvouletou školu pro účetní studovala v Olomouci a v roce 1953 na umístěnku nastoupila na ředitelství státních statků v Rýmařově. Ženich Karel Šolc se narodil v roce 1932 v Březové u Litovle a jeho rodiče se v roce 1947 přestěhovali do pohraničí do vesnice Vajglov. Po vojně začal Karel Šolc pracovat jako technik v Rýmařově a právě tam se budoucí manželé poznali. V roce 1957 se pak konala veselka.

Čtěte také: Úspěšný start. Sigma nedala Pardubicím šanci

A jaký mají recept na spokojené dlouhotrvající manželství? „Tolerance a vzájemná úcta jednoho k druhému,“ prozradila po obřadu Zdenka Šolcová a doplnila, že výročí svatby slaví každoročně. „Zlatou svatbu, tedy padesát let, jsme měli v Břidličné a teď jsme obřad chtěli udělat v Troubelicích, kde jsme se před šedesáti lety brali. Napadlo to hlavně mě, dcery to pak už zařídily,“ usmála se vitální dáma. Slavnostní obřad se manželům líbil.

„Byl krásný, moc se nám to líbilo,“ shodl se pár, který společně vychoval syna a dvě dcery. Dnes se manželé, kteří žijí v Břidličné na Bruntálsku těší ze šesti vnoučat a čtyř pravnoučat. „Děda rád a velmi dobře vaří, babička peče pro celou rodinu koláče, buchty, moučníky. Společně pečují o chalupu s velkou zahradou, pěstují brambory, zeleninu a drobné ovoce. Po celou dobu manželství měli rodiče otevřenou náruč pro každého, kdo ji potřebuje, vždy jsme u nich našli pocit bezpečí a klidu,“ doplnila ještě dcera oslavenců Zdenka Kovaříková. 

Čtěte také: Nová éra olomouckého zimáku? Radnice má blízko k zásadnímu posunu