Mnozí Olomoučané se nad rozsahem  opatření rozčilovali přímo v ulicích, kterými policie hulákající fanoušky vedla.

„Fotbal mě absolutně nezajímá, je mi jedno, že přijel Baník. Proč si na to nenajmou soukromé bezpečnostní agentury, policie se má věnovat úplně jiným věcem a ne asistovat bandě z Ostravy, co se sem přijela porvat. Musí to stát miliony, vždyť povolali i vrtulník,“ rozčiloval se na nádraží čtyřiasedmdesátiletý senior, který odmítl sdělit své jméno.

Necelá stovka fanoušků Baníku do Olomouce dorazila vlakem z Ostravy krátce před půl čtvrtou odpoledne. Po celou cestu je doprovázeli členové antikonfliktního týmu, kteří na příznivce Baníku čekali přímo ve vestibulu.

Čekali pět set fans

Odtud je pak přes Masarykovu třídu a ulicemi Husova, Dobrovského a Na Střelnici doprovázela také policejní vozidla plná těžkooděnců a čtyři jezdci na koních.

„Fanoušci Baníku při cestě na stadion nezpůsobili žádné problémy ani škody. Nenarušili veřejný pořádek, nedošlo k násilí,“ sdělila olomoucká policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Dalších asi dvě stě padesát fanoušků Baníku na stadion dorazilo auty.

„Původně jsme očekávali, že jich přijede až pět set. Asi dvacet lidí jsme na stadion nepustili kvůli tomu, že byli opilí, někteří nadýchali 
tři promile. Sám jsem byl překvapený, jak klidný průběh zápas měl, nebyly ani problémy s pyrotechnikou. Utkání sledovaly asi čtyři tisíce diváků,“ řekl bezpečnostní manažer Sigmy Milan Zapletal.

„Přestože fanoušků z Ostravy přijela vlakem jen necelá stovka, museli jsme vzhledem k tomu, že šlo o utkání prvoligových týmů, přijmout krajská bezpečnostní opatření. Zápas byl předem vyhodnocený jako rizikový,“ odůvodnila opatření Marie Štrbáková.

Kolik to stálo?

Kolik přítomnost stovek policistů, desítek strážníků, členů antikonfliktních týmů, dvou pořádkových jednotek z Olomouckého a Moravskoslezského kraje, psovodů z celého Olomouckého kraje, jezdců na koních ze Zlínského kraje 
a policejního vrtulníku stála daňové poplatníky, však odmítla odhadnout.

„V tuto chvíli ještě není možné náklady přesně vyčíslit. Obvykle to trvá pár týdnů,“ poznamenala.

Přitom například jedna letová hodina provozu srovnatelného typu vrtulníku přijde u civilních provozovatelů na devadesát tisíc korun.

VÍCE o zápasu SIGMA vs. BANÍK:

Sigma porazila v poháru Baník, ale semifinále má ještě daleko

Střelec Tomeček: Ještě nemám tempo, nebylo to optimální