VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malacka: Táhli jsme za jeden provaz

OLOMOUC - Volba děkana Právnické fakulty Univerzity Palackého není jediným problémem, který škola v posledních letech řeší. Před šesti lety měla velké starosti s akreditací. Tedy, zda škola dostane od akreditační komise povolení vyučovat daný obor.

18.9.2007
SDÍLEJ:

Michal Malacka.Foto: DENÍK/Petra Pášová

Tehdy olomoucké právnické fakultě dokonce i hrozilo, že jako vysoká škola skončí. Odstupující děkan Michal Malacka však už nyní vidí situaci lépe.

Rozhovor* Už se problémy kolem akreditací uklidnily?

Domnívám se, že situace na fakultě je z hlediska stávajících studijních programů stabilizovaná. Navíc jsme v poslední době získali dva další bakalářské studijní programy, takže teď oproti tomu počátečnímu stavu, kdy jsme měli jeden magisterský program, a to ještě ohrožený, teď máme jeden klasický magisterský, jeden navazující magisterský a tři bakalářské.

* Přesto jsou nějaké problémy, se kterými se fakulta musí potýkat?

Problém, který samozřejmě je a který by mohl být do budoucna aktuální, je otázka dalších akreditačních procesů. A to konkrétně ten nejdůležitější, tedy proces doktorského studijního programu. Pokud by se senát rozhodl neřešit situaci, která na fakultě je, tak by mohl být tento proces částečně ohrožen.

* Akreditační komise před šesti lety fakultě vytýkala, že nemá dostatek docentů a profesorů na plný úvazek. Vadil jim i vysoký věk pedagogů. Změnilo se to?

Problém je v tom, že se po dlouhé době podařilo získat pedagogický sbor, který věnoval fakultě mnoho energie a času, a to nejen ze strany odborných asistentů, docentů a profesorů. Ten s fakultou spojuje svůj odborný a pedagogický život. Proto je nezbytně nutné, aby se fakulta vyvíjela ve vzájemném konsensu všech zúčastněných. Každé akreditační řízení, které do budoucna fakulta podstoupí, musí být provázeno vůlí a ochotou stávajícího akademického personálu garantovat jej a podílet se na něm.

* Na kdy jsou plánována akreditační řízení?

Momentálně je doktorské studium podáno k akreditaci, souvisí to samozřejmě s tím, jak se situace na fakultě vyvine. Řekl bych, že se každý hodnotitel bude zajímat o stabilní vývoj ,a pak se teprve podívá na určitý dokument nebo návrh. Další akreditační řízení nás čeká v roce 2009. Ale z hlediska jeho přípravných prací je to už za rok. To znamená, že se bude muset začít připravovat kompletní reakreditace magisterského programu. Všichni na fakultě s nadšením hovoří o reformách, a pokud by se měl stávající magisterský program pozitivně reformovat, tak by se muselo začít s těmi pracemi nejpozději v květnu příštího roku.

* Nemůže situace na právnické fakultě negativně ovlivnit právě akreditační jednání?


Senát se rozhodl vyhlásit volby, a pokud bude jasné, že fakulta bude mít výhledově děkana či děkanku, tak si myslím, že by se tato situace dala pozitivně zvládnout.

* Jak vnímáte celou situaci od volby děkana až po zasedání senátu?

Čistě osobně musím říct, že jsem měl skvělý pocit z toho, jak se fakulta vzpamatovala a jakým způsobem všichni až donedávna kolektivně táhli za jeden provaz. Bylo to hlavně po dobu, kdy jsme měli problémy. Velice mě teď mrzí, že se našla skupina lidí, která se na chvíli odchýlila od kolektivního ducha.

* Včera se akademický senát právnické fakulty rozhodl, že vyhlásí nové volby děkana. Jak se díváte na toto rozhodnutí?


Vnímám to jako pozitivní rozhodnutí z hlediska budoucího vývoje právnické fakulty a z osobního pohledu jsem šťastný, že akademický senát rozhodl ve prospěch fakulty a vyslyšel vůli akademické obce.

18.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kamion ve Štítech se při nehodě skulil ze svahu na zahradu rodinného domku.
1 13

Kamion nezvládl zatáčku a zřítil se do zahrady u domu

Ilustrační foto.

Nepropásněte! Předškoláčci z Loučan

Kino Central chystá velkou proměnu. "Své" divadlo tam má mít i Krobot

Po třinácti letech od uzavření se někdejší olomoucké kino Central konečně dočká rekonstrukce. Mělo by se proměnit v multifunkční prostor nabízející, divadlo, hudbu i filmy.

Su z Hané, takže doma prohrávat nechci, usmíval se spokojený Vrba

Pokud byste se na nedělní duel Olomouc – Plzeň dívali takovou optikou, že ligový suverén ztratil dva body na půdě nováčka, nechápali byste pozápasovou spokojenost kouče Viktorie Pavla Vrby. Zkušený trenér však zaslouženě ocenil kvalitu Sigmy a remízu bral jako cennou.

Minometčíci cvičí na nový druh zahraniční operace

Příslušníci minometné baterie 71. mechanizovaného praporu se připravují na nasazení v novém druhu zahraniční operace, které je čeká v letošním roce. V minulém týdnu vyzkoušeli nové tatrovky a procvičovali reálné nasazení. Absolvují také ostré střelby z minometu PRAM na Libavé.

Běžkaři v Jeseníkách mají lepší stopu. Podívejte se na rolbu v akci

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Údržbu běžkařských stop na hlavní lyžařské magistrále v Jeseníkách má od letošní sezony na starost jediný spolek. Lidé si změnu pochvalují, podle nich jsou trasy v lepším stavu než dříve.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT