V lednu odhalila SZPI v jablkách Gloster vypěstovaných v Polsku zakázaný pesticid propargit. Na látku narazila při rozboru ovoce rovněž v olomoucké provozovně společnosti MAKRO.

Společnost dnes (sobota) oznámila, že stupňuje ochranná opatření a kontroly a s polským dodavatelem ukončila spolupráci.

„Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v průběhu posledních měsíců již několikátý případ v tuzemsku prodávaných jablek s nadlimitním obsahem pesticidů,“ informoval v pátek mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Výsledky z akreditované laboratoře SZPI potvrdily nadlimitní přítomnost pesticidu chlorpyrifos v nebalených jablkách odrůdy Idared původem z Polska. Jedná se o šarži L0202. Inspektoři je zjistili u prodejce MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o. ve Velké Bystřici.

„Maximální povolený limit pro přítomnost pesticidu chlorpyrifos je u předmětné komodity 0,01 miligramů na kilogram (mg/kg), rozbor ale potvrdil přítomnost pesticidu v množství 0,19 mg/kg,“ upozornil Kopřiva s tím, že jablka dovezla do České republiky společnost Olymp Fruit z Turnova.

SZPI informaci ovoci s nadlimitním množstvím pesticidu vložila do evropského systému rychlého varování RASFF a s firmou zahájí správní řízení o uložení sankce.

Společnost MAKRO ČR dnes sdělila, že v reakci na přetrvávající problémy stupňuje ochranná opatření a kontroly. Zároveň na základě nevyhovujících výsledků testování již ukončila spolupráci s polským dodavatelem.

„Pozitivní výsledky kontrolního testování byly zjištěny i přes skutečnost, že dodavatel opakovaně předložil negativní výsledky laboratorních testů na pesticidy i seznam přípravků, které k ochraně rostlin používá. Zjištěný pesticid chlorpyrifos mezi nimi uveden nebyl. S dodavatelem stále řešíme, jak je možné, že se chlorpyrifos do jablek dostal,“ reagovala Marta Nováková, vedoucí oddělení kvality MAKRO Cash & Carry.

V lednu odhalila SZPI v jablkách Gloster vypěstovaných v Polsku zakázaný pesticid propargit. Na zakázanou látku narazila při rozboru ovoce rovněž v olomoucké provozovně společnosti MAKRO Cash & Carry.

Makro tehdy ujistilo, že s pěstitelem, od kterého pocházela zásilka, ukončila spolupráci.