„Když ho přivezli, tak již byl zcela fit. Podle všeho je ve velmi dobré kondici. Možná je teď trochu naštvaný, že je zavřený,“ okomentovala návrat opičáka Jitka Vokurková z olomoucké zoo.

Do výběhu ke "svým" však zatím nemůže.

Pracovníci zoo na Svatém Kopečku u Olomouce se totiž obávají toho, že ho po tak dlouhé době jeho tlupa už nepřijme. Svým útěkem totiž podle zoologů ztratil svou pozici v tlupě asi třiceti makaků.

„Musíme dobře zvážit jeho zařazení. Není to jednoduché vrátit ho zpět do výběhu, změnila se tam hierarchie a tlupa by ho napadla. V tuto chvíli je to už pro ně cizí zvíře,“ uvedla zooložka Libuše Veselá.

Druhý makak Tatin je zatím stále na cestách.

„Zřejmě se nachází v prostoru Libavá na Olomoucku. V poslední době nám ho sice nikdo nehlásil, ale myslím, že je jen otázkou času, kdy ho někdo někde potká,“ dodala Vokurková. Ohrozit by ho nijak neměly ani mrazy.

„Makak japonský obývá oblast ve stejné zeměpisné šířce jako je Česká republika. Jehličnatý les pro něj nebyl cizí,“ doplnila Veselá.

Šimpyho chytili ve čtvrtek odpoledne na Chrudimsku. U lovu na uprchlíka tam asistovaly dvě policejní hlídky i hasiči.

Osmiměsíční putování olomouckého makaka, při kterém zavítal i na Šumpersko, Svitavsko, Blanensko či do kraje Vysočina, ukončila uspávací injekce.

„Po dvou dávkách uspávací látky zůstal ve větvích a poté ho hasiči přesunuli na plošinu,“ popsal mluvčí chrudimských policistů Lukáš Maier.

Jiří Beneš a ČTK