Majitelé je nechtějí z nejrůznějších důvodů prodat, u některých zase nelze dohledat vlastníka nebo je parcela v dědickém řízení. Například cyklostezka z Neředína do Topolan a Ústína ztroskotala právě na několika majitelích parcel.

„Město mě kontaktovalo dopisem, ve kterém stálo, že by přes můj pozemek měla vést cyklostezka a zda jsem ochotný jej prodat. Jelikož jsem před pár lety chtěl od města pronajmout některé obecní pozemky a nelíbilo se mi, jakým způsobem se mnou jednali, tak jsem se rozhodl parcelu neprodat. Je to taková odveta,“ řekl soukromý zemědělec Roman Koutek z Topolan, který na pozemku podniká.

Za určitých podmínek by se prodeji nebránil. „Pokud by se mnou chtělo vedení města jednat osobně a respektovat mé požadavky, tak jsem ochotný se s nimi domluvit. Pokud však vím, cyklostezka nestojí pouze na mém pozemku a určitě je víc majitelů, kteří prodat půdu nechtějí,“ podotkl Koutek.

Pravdu má v tom, že úředníci magistrátu musejí kontaktovat i několik desítek majitelů.

„Je pochopitelné, že nelze první kontakt provést jinak než písemně, protože tak velký počet vlastníků nemůžeme obsáhnout osobně. Lidé mají možnost se na dopis ozvat a napsat do něj své požadavky a pak se můžeme sejít osobně a jednat například o ceně,“ uvedl Vladimír Michalička, vedoucí odboru investic.

„Co se týče Topolan, tak tam majitelé vyžadovali vysoké výkupní ceny, na což jsme nepřistoupili, a tak jsme projekt prozatím odložili,“ dodal.

Podobné je to i mezi Chválkovicemi a Týnečkem, kde měla trasa vést od in-line stezky kolem zdejší pevnůstky na Blodkovo náměstí v Týnečku.

„Problémem je, že jeden pozemek je v dědickém řízení, tudíž ještě ani neznáme vlastníka, se kterým bychom měli jednat. Předpokládáme však už nyní, že než se řízení vyřeší, tak to bude trvat tak tři roky. Tím se samozřejmě projekt zdrží,“ uvedl Marek Černý, vedoucí oddělení koncepce dopravy magistrátu.

Část Jantarové stezky, kterou hodlá město dobudovat, také zatím brzdí majetkoprávní vztahy. „V podstatě se dá říct, že pouze jediný majitel, který nechce svou parcelu prodat, či nedořešené dědické řízení, může zmařit několikaletou práci,“ poznamenal Černý.

Problémy s pozemky řeší například i Horka nad Moravou, která chtěla na svém území doplnit část Moravské stezky. Podobné je to i v Uničově, kde chtěli vybudovat cyklostezku z města do Medlova. Opět projekt stojí kvůli nedořešeným majetkoprávním vztahům.