„Obchod s nezdaněným alkoholem roste. Kvete výroba z denaturátu i pálení kvasu načerno. Poškozuje nás to a přivítali bychom, kdyby stát s podvodníky účinněji bojoval. Stačilo by, pokud by kontroly hospod zaměřené na původ lihovin, byly častější," uvedl majitel lihovaru a pálenice na Olomoucku.
Jméno si nepřál zveřejnit. „Mohl bych mít kontroly každý týden," vysvětlil.
Čemu přičítáte úmrtí lidí na Moravě? Falešný alkohol se v těchto oblastech vyrábí dlouho, lidé s tím mají přeci zkušenosti…
Přišel někdo, kdo chtěl zbohatnout a nerozumí věcem. Kdo vyrábí alkohol a rozumí tomu, pro toho je to jednoduché. Pokud ale přijde někdo nezkušený, udělá fatální chybu – následky jsou takové…
Máme mít obavy jít třeba na vesnickou zábavu a dát si štamprli? Kde byste si tvrdý alkohol nedal?
Podívejte, my víme své..Vyrábíme destiláty – kvalitní ovocný destilát. Když jednáme s partnery, koupí si od nás do restaurace jenom dvě, tři lahve. Do nich pak nalévají hostům rozlévaný destilát z černého trhu…Jsou skutečně místa, kde bych si lihovinu neobjednal
Máte důkazy?
Ano. Setkali jsme se s tím přímo v restauraci. Děláme v tom roky a poznáme, co nám do naší láhve určitě nenalili. Soudit se však nebudu. Na to nemám energii ani peníze.
Dokážete odhadnout podíl alkoholu z černého trhu a od legálních výrobců?
Možná i půl na půl. Na venkově a v některých oblastech je toho více, jinde zase méně.
Kde je chyba?
Stát má kontrolní mechanizmy, jak toto potírat. A to by mělo fungovat v úplně jiné míře. Kontroly v hospodách, zvláště mimo město, by měly být mnohem častější. Pak by se hospodským takové kšeftování nevyplácelo.
Jak moc se jim to vyplácí?
Příklad: my jim dodáme litr špičkového destilátu za 450 korun. Na černém trhu seženou nějakou dvaapadesátku za 300 korun. Když z litru rozlije 50 panáků, má z pálenky od nás padesátiprocentní zisk a z falešné lihoviny sto procent. Zhruba. Jak je vidět, i při pořízení kořalky od nás, si přijdou na své, pro vidinu většího zisku ale klidně riskují zdraví lidí. Co na to říct?
Sama vím o několika místech, kde chlapi doma vyrábějí pálenku načerno. Sousedé přivezou většinou ovocný kvas a v „garáži" se vypálí. Dělají to roky a sama jsem jejich slivovici pila. A byla výborná!
Takových palíren není málo. Ale problém, který nastal, a kdy umřeli lidé, to není o alkoholu z ovoce, vyrobený cestou, jak postupujeme my. Tady jde o výrobu z denaturátu. Ta je ve velkém. Kde ho jenom vzali? A jsme opět u kontroly!
Vás taky nikdo nekontroluje?
My máme kontrolu pořád za zády…
Situace na trhu se zhoršuje nebo stagnuje? Jaký je trend? Zvedne-li se DPH nebo případně i spotřební daň na alkohol, bude ještě hůře?
O zdražení spotřební daně u alkoholu se zatím neuvažuje. Za dobu svého podnikání jsem to ale zažil třikrát. Je to největší položka. Čím vyšší spotřební daň, tím více se udělá falešného alkoholu. Logicky. DPH to je pár korun, nehraje tak významnou roli.
Pokud jde o trend? Jaký je na Moravě v posledních letech vývoj?
Osobně si myslím, že černého alkoholu je stále více. My, oficiální výrobci, tím samozřejmě přicházíme o zisky. Poškozuje nás to! Máme ceny na hranici – jen těsně nad náklady. Jsme na pokraji života a smrti. Jenže, co naděláme, jak se ale můžeme bránit? Očekávali bychom to od státu, kterému poctivě platíme daně. Měl by rozhodně vůči černému trhu přitvrdit. Ať zbytečně neumírají lidé.
SOUVISEJÍCÍ: Metanol má v Přerově další oběť: jednadvacetiletou dívku