„Jen během prvních tří dnů měsíce září se přihlásilo 238 nových absolventů z olomouckého okresu. Nárůst v tomto měsíci je tradiční, nicméně konečná čísla budeme znát koncem září,“ uvedl analytik olomouckého úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

Koncem srpna evidoval úřad 684 absolventů, loni ve stejnou dobu jich přitom bylo jen 389. „Na druhou stranu se o tři čtvrtiny zvýšil celkový počet uchazečů, nedá se říci, že by v tomto směru absolventi vybočovali,“ upozornil Mikšaník.

Vystudovaní uchazeči se však přesto budou muset při hledání místa více snažit kvůli zvýšené konkurenci – nabídka míst je totiž oproti loňskému roku pětinová.

Největší šance mají vysokoškoláci, přesto i oni mohou mít s uplatněním potíže. Mnozí tak místo získávání praxe pokračují raději ve studiu.

„Vystudoval jsem bohemistiku. V únoru jsem měl státnice, zkoušel jsem práci v oboru, ale nikde se nepoštěstilo. Rozhodl jsem se proto jít dále studovat,“ řekl Milan Houžva, novopečený student magisterského oboru Teorie a dějiny dramatických umění na olomoucké univerzitě.

Podle údajů za loňský rok na tom byla s uplatněním svých absolventů nejlépe právnická fakulta, naopak nejhůře se prosazovali filozofové.

Často záleží na oboru nebo kombinaci. Sedmadvacetiletý Jindřich vystudoval nedávno jednooborovou historii s červeným diplomem.

„Oslovil jsem asi třicet škol, ale neuspěl jsem. Naopak v chovatelských potřebách mi řekli, že pro ně nejsem s titulem perspektivní. Nakonec jsem sehnal místo v knihovně, kam jsem zašel osobně. Při hledání práce je určitě dobré nespoléhat se jen na oficiální výběrová řízení, ale rovnou někam osobně zajít a zeptat se,“ poradil bývalý student.

Nejde však jen o zvolený obor. „Velkou roli hraje, zda absolvent může kromě vystudovaného oboru nabídnout i něco navíc - například cizí jazyky, zahraniční zkušenosti nebo praxi u zaměstnavatele,“ uvedl Mikšaník.

Co tedy poradit stávajícím studentům? „Mohou již v průběhu studia spolupracovat se zaměstnavateli. Například diplomovou práci mohou cílit tak, aby byla zaměstnavateli prospěšná. Přechod do praxe je pak mnohem jednodušší,“ míní analytik.

Vědeckotechnický park Univerzity Palackého bude takovou spolupráci propagovat.

„Chceme zprostředkovávat spolupráci mezi firmami a diplomanty a shromažďovat poptávku od firem pro studenty na webových stránkách. Spolupráce je výhodná i pro samotné firmy, které často nevědí, na koho se obrátit,“ řekl ředitel VTP Jiří Herinek.