Hustá doprava zatěžuje mísní lidi nejen hlukem a oblaky prachu, obtížné je mnohdy se vůbec přes vozovku dostat. Stoupá také riziko dopravních nehod.

Nepříznivá situace by se měla změnit ke konci prázdnin, kdy Ředitelství silnic a dálnic dokončí opravu silnice číslo 55 v Kokorách.

„Do té doby to musíme prostě vydržet,“ uvedla místostarostka Majetína Miroslava Šmídová. „Život je tu teď opravdu obtížný, ale chápeme to jako dočasnou nutnost. Hlavní je, aby se stavba neprotahovala,“ dodala.

V domech okolo silnice zatím lidé bojují s hlukem i prachem, který ani přes noc příliš nezeslábne.

„Mám obchod přímo u slinice a vím, že si nikdo nemůže ani pořádně otevřít okno. V?noci je provoz sice menší, ale pořád je aut daleko víc než normálně. Navíc už tu byly dvě nehody,“ popsala život v obci Dagmar Procházková.

Riziko spojené s hustotou provozu zmínila také Šmídová. „Odpoledne se tu pořádně nedá ani přecházet přes ulici. Silnice je místy hodně úzká a to bezpečnosti také nepomáhá,“ řekla k tomu.

Po silnici I/55 mezi Přerovem a Olomoucí projedou denně stovky aut. Řidiči ve směru od Olomouce musejí odbočit za Krčmaní vpravo na Majetín, poté jet do Brodku u Přerova přes Rokytnici až na křižovatku před Přerovem.

Obce se však dotýká také uzavírka mezi Dubem nad Moravou a Olomoucí, která potrvá až do konce roku. Proč objížďky nešly jinak sladit?

„Druhá akce, která trvá do konce roku, je rozsáhlá a jsou to velké peníze, které Ředitelství silnic a dálnic dostává účelově, a pokud by čekali, nemuseli by je v příštím roce dostat,“ vysvětlil již minulý týden Jiří Růžička, vedoucí odboru dopravy Olomouckého kraje.

Opravy v Kokorách jsou teprve na začátku, Ředitelství silnic a dálnic ale ubezpečuje, že se bude snažit o dodržení termínu.

„V současné době je vozovka odfrézována a stavbaři opravují odvodnění silnice. Zároveň s naší stavbou provádí Kokory čištění kanalizace ve správě obce. Termín ukončení, který je stanoven na 31. srpna, dodržíme. Je také naší snahou, aby tato stavba byla dokončena co nejdříve,“ informovala mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.