Z majálesových zmatků však nakonec nejvíce vytěží právě studenti – mohou se bavit dvakrát tolik.

Loni zaznívaly z univerzity i od veřejnosti hlasy postrádající v Olomouci tradiční majálesové oslavy, loňský ročník se totiž nesl jen zcela v duchu koncertních produkcí.

PODÍVEJTE SE na VIDEO: Majáles se změnil jen na koncert

Tento rok se do organizace pustily hned dvě skupiny studentů. Ti zkušení, kteří už připravovali tři předešlé ročníky, pokračují v nasazeném tempu, druzí chtějí návrat k průvodům a volbám krále.

Organizátoři „nového“ Majálesu Univerzity Palackého zamýšlejí do těchto oslav navrátit tradice, mezi něž patří i průvod masek a volba krále.

První ročník akce se uskuteční v pondělí 3. května od 14 hodin v prostorách tereziánské zbrojnice, na dalších místech Univerzity Palackého a také v U-klubu.

„Ve spolupráci se studentskými organizacemi jsme se rozhodli navrátit do Olomouce nefalšovaný studentský majáles. Tedy nekomerční akci, kterou organizují studenti pro studenty s cílem vytvořit majáles jako oslavu jara, mládí a akademických svobod. Chceme dokázat, že spolupráce mezi studenty z různých oborů a z různých fakult je nejen možná, ale také účinná a ku prospěchu Univerzity Palackého,“ řekl za organizátory Ondřej Martínek.

Hudební majáles v pevnůstce

Den nato mohou rozjásaní studenti zamířit na druhou akci opěvující jaro – na Olomoucký majáles, který bude v úterý 4. května v areálu Korunní pevnůstky. Organizátoři, kteří za sebou mají už tři předešlé ročníky, i letos vsadili hlavně na hudební produkci.

„Už od loňska stavíme náš program hlavně na hudbě. První dva ročníky jsme se snažili pořádat i průvod, ale měli jsme dojem, že o něj studenti nemají zájem. Nakonec jsme od masek upustili a zůstali u doprovodného programu a volby krále majálesu, kterou pojímáme recesistickou formou,“ shrnula za organizátory z řad Studentské unie UPOL Michaela Janebová.

Vše je zdarma

Hudební produkce budou na obou akcích zdarma a mladí si mohou vybrat kam zamíří, nebo zajít na obě události.

Pořadatelé už také poodhalili svůj program – v Korunní pevnůstce by měli vystoupit Clou a Nightwork či Flash the Readies.

O den dříve na Majálesu UP zase studentům slibují workshopy, burzu skript, ohňovou show, břišní tance, majálesový průvod v maskách, volbu krále majálesu, soutěže, odpočinkovou zónu a afterparty v klubu 15minut a také v U-klubu, kde zahraje kapela N.O.H.A.