Pořádání majálesu se již tři roky po sobě ujímá Studentská unie UPOL. Letos se program ztenčil na koncerty v areálu Beerfestu, který je generálním partnerem majálesu a zajišťuje jak prostory, tak technické vybavení a zvučení kapel. Proč se jako v minulých letech nekoná průvod a volba krále?

Podle slov jedné z organizátorek nemají olomoučtí studenti o tyto tradiční záležitosti zájem. „Obecný názor na loňský průvod nebyl kladný, měli jsme tam jen šedesát lidí, dva roky jsme zkoušeli propagaci a mladí stejně nepřišli,“ postěžovala si Michaela Janebová ze Studentské unie UPOL.

„O majálesu jsem se dozvěděla až od kamarádky, ale na průvod bych se šla podívat. Byla jsem letos náhodou ve Zlíně, když se tam konal majáles a studenti měli krásný průvod. Asi je škoda, že to tady letos nevyšlo,“ řekla jedna ze studentek Jana Růžičková.

„No ale já bych do průvodu s maskou nešla, to asi ne. Ale chtěla bych se aspoň podívat,“ dodala její spolužačka Míša Spurná.

Podle slov Janebové studenti o majálesu ví, chodí však spíše na hudební program, který je zadarmo. „Letos jsme finance museli shánět jinak než od univerzity. Loni se nám snažila pomoci, ale nakonec na podporu nenašla peníze. Tento rok nám na naši žádost ani neodpověděla,“ dodala.

Mezi studentským spolkem a vysokou školou vázne komunikace. Rostislav Hladký, mluvčí Univerzity Palackého uvedl, že mají zájem podpořit studentské iniciativy.

ČTĚTE TAKÉ:VIDEO: Majáles se změnil jen na koncert

„Žádost o dotaci jsme však dostali na začátku dubna, tedy pouze měsíc před začátkem akce. Pan rektor jim chtěl vyhovět, nepodařilo se nám však spojit se se zástupci Studentské unie. Chceme se ještě se slečnou Janebovou sejít a budeme se snažit jednat o nějakém řešení,“ uvedl Hladký.

Organizátorům koncertu se zatím podařilo získat finanční podporu od města Olomouce a olomouckého kraje. „Radnice nám přispěla dvaceti tisíci korunami. Kraj nám přislíbil finance dodatečně, z těchto peněz potom budeme hradit honoráře kapel a další výdaje,“ uzavřela Janebová.

Linda Lešikarová

Ostravské oslavy trvaly celý měsíc
Ostrava -Studentská tradice má v Ostravě odlišný ohlas než v hanácké metropoli. Doprovodné akce majálesu zdejší univerzity trvaly celý měsíc a vy- gradovaly 29. dubna velkým průvodem městem a koncertem.
„V průvodu šlo zhruba pět set studentů, z toho bezmála tři sta masek,“ sdělil hlavní organizátor akce Adam Soustružník ze Stavovské unie studentů Ostravské univerzity. Nejnápaditější maska obdržela poukaz na zájezd od jednoho ze sponzorů.
Nedostatkem financí ostravský majáles netrpí. Jeho organizátoři totiž oslovili firmy, které jsou zaměřené na mladé lidi. „Velkou podporu máme také ze strany ostravské radnice, pravidelně získáváme poměrně vysoké granty,“ objasnil Soustružník.
Hlavní program ostravského majálesu proběhl v areálu Slezskoostravského hradu. Na ústředním pódiu zahrály skupiny zvučných jmen, zatímco druhá scéna patřila domácím studentským kapelám.
„Součástí doprovodného programu našeho majálesu je i spolupráce s ostravskými divadly, které studentům nabízejí zlevněné vstupné,“ nastínil Soustružník. (io)