Připomínky k vyhrazeným místům se snesly na hlavu členů komise městské části Olomouc – střed.

„Občané si nám stěžují, že magistrát má na Dolním náměstí vyhrazená místa, i když tam téměř žádní úředníci nepracují. Podnět jsem předal koordinátorovi komisí, měl by ho posunout dál," řekl předseda komise Zdeněk Černohouz.

Pro potřeby magistrátu je na Dolním náměstí vyhrazeno devět míst.

Pokuty na Dolním Loni řešili olomoučtí strážníci na Dolním náměstí celkem 922 dopravních přestupků řidičů motorových vozidel.

Z tohoto bylo 164 případů, kdy šoféři neoprávněně parkovali na vyhrazeném parkovišti označeném svislým dopravním značením s dodatkovou tabulkou „PRO VOZIDLA MMOL".

V 64 případech šlo o problém, kdy řidiči porušili podmínky pro stání na vyhrazeném parkovišti označeném značkou s dodatkovou tabulkou „PRO ZÁSOBOVÁNÍ NA MAX. 15 MIN."

Veřejnost má možnost parkovat na dvaatřiceti stáních, ke kterým patří i tři pro osoby tělesně postižené.

Na čtrnácti dalších parkovacích místech může nechat auto jen někdo, rozdělena jsou mezi banku, podnikatele a podobně.

Pravidelně neobsazené

Přetlak aut a málo místa, kam je dát, sleduje i kavárník Radim Petr. Na Dolním náměstí vede Caffé Trieste.

Značku vymezující místa vyhrazená pro vozidla magistrátu má nedaleko podniku.

„Rezervace bývá pravidelně neobsazená. Kdyby alespoň radnice brala ohled na rezidenty, a třeba po šesté večer by je tam nechala parkovat, ale oni dostávají botičky. Když tam zaparkují dejme tomu v sedm večer a v sedm ráno odjíždějí, už mají pokutu," popsal podnikatel, jenž slýchá stesky zákazníků.

Podle mluvčí magistrátu Radky Štědré se v poslední době diskutovala otázka parkování u radnice.

„Aby se právě toto parkoviště neúměrně nezaplňovalo, ale sloužilo prioritně ke svému účelu, tedy zejména pro návštěvy na úrovni vedení města, rozhodli radní zatím o ponechání vyhrazených parkovacích míst na Dolním náměstí ve stávajícím počtu," sdělila mluvčí.

Pro úřední cesty na radnici

Rezervace úředníkům, z nichž mnoho již pracuje v budovách v Hynaisově ulici, usnadňují cestu do centra.

„Tato vyhrazená parkovací místa mají za úkol nyní využívat ty odbory magistrátu, které své záležitosti vyřizují v budově radnice," dodala Radka Štědrá.

Situaci má vedení města společně s odbory správy a dopravy sledovat, vyhodnocovat a poté případně navrhne další úpravy.

Po přestěhování rezervaci zruší

Ačkoli město sestěhovalo úředníky z centra do nové budovy Namiro v Hynaisově ulici, kde si magistrát pronajímá prostory, dva odbory stále sídlí v domě U Stříbrného rýče, tedy na Dolním náměstí 47.

Radnice opakovaně zkoušela dům prodat, zatím se jí to nepovedlo.

„Pokud se pracovníci přestěhují na Hynaisovu, budou tam parkovat v podzemních garážích a rezervace na náměstí by se zrušila," řekl primátorův náměstek Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL).

O stížnostech rezidentů ví i městská policie.

„Upozorňovali nás, že magistrát tam má podle nich vyhrazeno zbytečně moc míst. My však jen dohlížíme na dodržování," sdělil mluvčí strážníků Tomáš Musil, že o nastavení rozhoduje vedení města.

Kdo dřív přijde, ten dřív mele

Kapacita Dolního náměstí je omezená, ale řidičů, kteří splňují podmínky pro vjezd a parkování v centru, je mnoho.

Platí tak, že „kdo dřív přijde, ten dřív mele".

Nechat auto na jiném než vymezeném prostoru znamená vystavovat se postihu.

Další variantou je hledat volné místo dál od bytu.

„Rezidenti mají právo koupit si dlouhodobou parkovací kartu, která je opravňuje k stání na místech označených jako parkoviště. Jedná se o pěší zónu a zároveň zónu placeného parkování, prolínají se. Pokud stojí na takto vymezených místech, nemají žádný problém," doplnil mluvčí městské policie.