Od pondělí by měla být v síti znovu připojena většina počítačů. Postupně také bude spuštěn zkušební provoz informačních systémů pro jednotlivé agendy.

„Týká se to například agendy občanských průkazů, cestovních dokladů či řidičských průkazů. IT odborníci ale upozorňují, že v prvních dnech příštího týdne půjde o zkušební provoz, který mohou provázet technické komplikace,“ informovala mluvčí města Radka Štědrá.

Jednotlivé odbory magistrátu proto prosí občany o trpělivost a také o zvážení, zda mohou vyřízení úředních záležitostí odložit na později.

Neunikla žádná data

Podle předběžného závěru specialistů útočník zneužil technickou zranitelnost jednoho prvku informačního systému magistrátu.

„Podstatné je také zjištění, že z datové sítě neunikla žádná agendová data. Na všechna zjištění specialisté reagují přijetím příslušných technických a organizačních bezpečnostních opatření pro opětovné zprovoznění magistrátní datové sítě,“ popsala Radka Štědrá.

Na odstraňování následků kybernetického útoku pracují odborníci z několika firem, městu velmi ochotně pomohly také další organizace. Například město Přerov zapůjčilo olomoucké městské policii server, pomohly také jednotky hasičů, krajský úřad nebo DPMO.