Podle informací z olomouckého magistrátu IT tým útok odhalil a preventivně příslušné servery odstavil. Městské webové portály ale budou zatím omezeny co do funkčnosti.

V pondělí ani v úterý ráno nebyly dostupné webové stránky města, tedy ani například on-line rezervační systém na přepážky magistrátu.

Důvodem posledního napadení byla prý pomsta za nezaplacení výkupného po prvním masivním útoku na informační systém magistrátu 7. dubna.

"Podle odborníků se nyní jednalo o jiný typ útoku – tzv. DDoS, k němuž se ale hlásí stejná skupina útočníků – dle jejího vyjádření jde o mstu za obnovení infrastruktury vlastními silami, aniž by město útočníkům platilo požadované výkupné," přiblížil mluvčí magistrátu Michal Folta.

Zatím neznámí pachatelé v úřední den druhý dubnový týden překonali bezpečnostní opatření počítačového systému olomouckého magistrátu a zašifrovali data. Znemožnili tak přístup k uloženým datům a fungování služeb magistrátu. V zašifrovaných souborech zanechali zprávu, že pro obnovení systému požadují sto tisíc amerických dolarů ve virtuální měně. 

Většina služeb už funguje

Dva a půl týdne napadení datové sítě olomouckého magistrátu jsou už veřejnosti k dispozici služby téměř všech agend úřadu. Výjimkou je zatím živnostenský úřad, na zprovoznění jeho agendy se intenzivně pracuje.

"Nikde už tedy občan nenarazí na oznámení o tom, že ta či ona agenda nefunguje," uvedl mluvčí Folta.

V případě některých odborů, jako je majetkoprávní, stavební, životního prostředí, dopravy či místní zeleně a odpadového hospodářství, zatím ale neběží plnohodnotně softwarová podpora.

"To pro občana znamená, že vyřizování příslušné žádosti může být v některých případech zdlouhavější," vysvětlil mluvčí magistrátu.