Stanice provozované magistrátem jsou odstavené. Firma zajišťující jejich provoz přístroje demontovala a odvezla. Město však plánuje, že vlastní měření obnoví.

„Důvodů k odstávce měření na stanicích automatického imisního monitoringu provozovaných Statutárním městem Olomouc je hned několik,“ vysvětlovala Jitka Pudelová z olomouckého magistrátu.

„Klíčovým je skončení platnosti smlouvy s autorizovanou osobou, se kterou město dlouhodobě spolupracovalo a dále plánované zahájení stavebních prací v bezprostřední blízkosti stanice, což by naše měření zkreslovalo,“ uvedla.

Město si uvědomuje, že mít vlastní měření škodlivin v ovzduší je přínosné, z řady důvodů. Plánuje proto, že ho ještě v průběhu letošního roku nahradí.

„Předpokládáme, že ve spolupráci s týmem odborníků zajistíme, aby do Systému řízení kvality ovzduší města Olomouce potřebná vstupní data proudila dál a to z jiného způsobu měření, například podrobného krátkodobého sledování lokálních koncentrací znečišťujících látek v ovzduší,“ sdělila Jitka Pudelová.

„Inovace vlastního sledování a vyhodnocování imisní zátěže může být přínosná zejména pro přesnější lokalizaci znečištění ovzduší na území města Olomouce,“ dodala.

Kde se měřilo a kde se měří?

Olomouc spustila provoz vlastního měřícího systému kontroly ovzduší v březnu 1994. Jako jedno z prvních měst České republiky.

Do provozu tehdy byly uvedeny tři stanice měření kvality ovzduší, které monitorovaly různě zatížené oblasti města: v průmyslové oblasti Hodolan, v oblasti hustě obydlené a zatížené dopravou kolem Velkomoravské (stanice Hotelový dům) a v centru města na Horním náměstí v klidové zóně.

Okolí stanice Hotelový dům bylo v roce 2003 vyhodnoceno jako nevyhovující a to z důvodu přerostlé zeleně v blízkosti měřicí techniky, která by mohla zkreslovat výsledky měření.

Stanice byla tedy přemístěna v rámci stejné lokality – blíže ke komunikaci Velkomoravská, do volného prostoru a do speciálního kontejneru. Stanice umístěná v centru města v podloubí radnice, která vykazovala dlouhodobě nízké hodnoty škodlivin, byla zrušena.

Od ledna, kdy městské stanice v Hodolanech a ve Velkomoravské ulici přestaly měřit a magistrát zjištěné údaje nezveřejňuje na svých internetových stránkách, odkazují odborníci obyvatele krajského města na výsledky měřící stanice Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

Ta od konce loňského roku poskytuje data porovnatelná s údaji z ostatních stanic v automatizovaném celostátním systému ČHMÚ. K dispozici jsou na jeho internetových stránkách.