Tato pravidla stanovilo ministerstvo životních prostředí při udělení výjimky z přísného režimu v CHKO Jeseníky.

„Zatím je v provozu malý a velký václavák, pro spuštění ostatních vleků potřebujeme ještě kolem dvaceti čísel sněhu. Takhle opožděný začátek lyžařské sezóny jsme měli naposled před třinácti lety. Bohužel to není fér, měli bychom mít srovnatelné podmínky. Například v Krkonoších je povolena výroba technického sněhu v národním parku,“ řekl majitel lyžařského areálu v Ovčárně pod Pradědem Josef Figura.

V minulých letech nebyla na svazích Pradědu touto dobou i dvoumetrová sněhová pokrývka.

Dobré podmínky lyžaři najdou ve všech lyžařských areálech v Jeseníkách, které ještě v polovině ledna nejsou přeplněné ani o víkendech. Hlavní nápor lyžařů přijde teprve v termínech jarních prázdnin.

„Návštěvnost máme o víkendech slušnou, ale fronty se u vleků netvoří. V provozu je horní i dolní část lanovky, na svazích je kolem půl metru sněhu,“ sdělila Karla Kubíčková z areálu Bonera na Ramzové.

Desítky kilometrů upravených stop najdou v Jeseníkách také běžkaři. Upravená je například trasa ze Skřítku směrem na Loučnou nad Desnou, z téhož výchozího bodu lze také dojet na Hvězdu a Rabštejn nebo přes Žlutý potok na zelené kameny.

Z Červenohorského sedla vedou upravené stopy na Vřesovou Studánku a Švýcárnou.

V Jeseníkách nadále platí druhý, tedy mírný stupeň lavinového nebezpečí, lavinové katastry se nacházejí mimo značené turistické cesty. (hak)

Střediska, která jsou v Jeseníkách v provozu

Středisko/sníh v cm/typ sněhu

Branná 40, technický
Červenohorské sedlo 35, prachový
Filipovice 40, prachový
Hlubočky 50, technický
Karlov 60, technický
Klepáčov 60, zmrzlý
Ludvíkov 75, prachový
Miroslav 45, prachový
Ostružná 40, prachový
Petříkov 55, technický
Petříkov (Relax) 55, technický
Praděd 75, prachový
Přemyslov 60, zmrzlý
Příčná 100, prachový
Ramzová 40, prachový
Šindelná 40, zmrzlý