„Zatímco v loňském roce jelo na výcvik na sedmdesát dětí, letos je to pouze pětačtyřicet,“ uvedl zástupce ředitele Základní školy Trávník v Přerově Peter Gotthardt.

Míní, že zájem rodičů je nižší nejen kvůli ceně výcviku, ale i vzhledem k výdajům na pořízení lyžařské výzbroje. Svou roli hraje obava z nedostatku sněhu. Třeba loni v lednu si mnohé děti ani nezalyžovaly.

V některých školách menší zájem řeší tak, že na výcvik berou i žáky jiných než tradičních sedmých tříd. „Z naší školy jede jen pětadvacet dětí. Jedná se o žáky od páté do deváté třídy,“ uvedl Jiří Vávra, ředitel přerovské ZŠ Boženy Němcové.

Naproti tomu sportovně zaměřené základní školy nebo gymnázia nemají se zaplněním autobusu problém.

„Zájem rozhodně neklesá. Možná v tom hraje roli to, že nabízíme lyžařský i snowboardový výcvik. Většina mladých lyže vůbec nemá, a tak jim nabídkou výuky jízdy na snowboardu vycházíme vstříc,“ uvedla tělocvikářka olomouckého Gymnázia Čajkovského Dana Havlíková.

Podobně to vidí i ředitel přerovské Základní školy Velká Dlážka Jarmil Vysloužil. „Na zimní lyžařské soustředění jede asi stovka žáků a pořádáme několik kurzů. Máme domluvené slušné podmínky, takže zájem rodičů je velký,“ uvedl ředitel školy, jejíž žáci vyjíždějí na hory už zítra.

Některé školy dokonce nabízejí rodičům možnost pořídit dětem kurz na splátky. „Naši studenti jedou na lyžařský kurz bez ohledu na finance. Stalo se, že jedna maminka neměla na zaplacení, a tak jsme se s ní domluvili na splátkách,“ uvedl Jan Raška, ředitel Gymnázia Jakuba Škody v Přerově.

Rodinný rozpočet každopádně výlet na hory pořádně zasáhne. „Za přilbu jsem dala šest set korun, a to už byla zlevněná z tisícovky. Nové lyže stojí od tří do sedmi tisíc a lyžařské boty až tři tisíce korun. S nákupem lyží se vyplatí počkat až po Vánocích. Teď jsou totiž slevy až o třicet procent. Stejně je to ale strašně drahé,“ uvedla Daniela Krátká z Přerova.

Právě proto volí většina rodičů, jejichž potomci jezdí na hory jen příležitostně, raději koupi lyžařské výzbroje z druhé ruky nebo si je půjčí ve specializovaných prodejnách. „U nás stojí zapůjčení kompletní lyžařské výbavy od 130 korun do 290 za den,“ uvedl majitel Ski centra v Hranicích Jaroslav Losert.

Půjčení dětských lyží stojí kolem 130 korun, dražší výbava pro dospělé může stát až 290 korun. Kvalitní a drahé lyže si lze půjčit zhruba za tři stovky na den.

„Obvykle na týdenní pobyty půjčujeme lyže pro děti za úhrnnou částku kolem 900 korun,“ dodal Losert. V ceně jsou přitom i hůlky a boty.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika