Teploty se v Jeseníkách ve středu pohybovaly kolem nuly, ve vyšších polohách leží nejvýše pěticentimetrová vrstva mokrého sněhu. Podle optimistických prognóz by pravá zima mohla v horách udeřit na sklonku týdne.

„Původně jsme doufali, že první vlek spustíme tuto sobotu, ale protože se oteplilo, děla jsme opět zastavili. Pro nás to především znamenalo zkoušku zařízení, abychom pak za plného provozu nemuseli řešit problémy například s elektrikou,“ řekl majitel lyžařského areálu v Branné Rostislav Procházka.

Letos ovšem Procházka svou každoroční sázku prohrál a kamarádům musel v místní hospodě zaplatit pořádnou řádku rund. Vsadil se totiž o bednu pití, že ve svém středisku první lyžaře přivítá již 15. listopadu. Loni sázku vyhrál.

„Po dvou minulých atypických sezonách se jakýchkoliv prognóz obávám, ale zatím vše nasvědčuje tomu, že by zima mohla být konečně normální. Pro nás by byla pochopitelně optimální na přírodním sněhu, výroba umělého je finančně nákladná,“ dodal Procházka.

S výrobou technického sněhu chtějí v Branné opět začít již pátek, příští týden ve středu by jedna sjezdovka již mohla být v provozu.

Na zimu se již připravují majitelé středisek v podhůří Jeseníků. „Sledujeme předpovědi, sněhová děla patrně spustíme v pátek večer, kdy se má ochladit a teploty pod bodem mrazu mají vydržet i v příštích dnech,“ předpokládá majitel střediska Oáza v Loučné nad Desnou Leoš Klaban.

Dramatického zvýšení jízdného na vlecích oproti minulé sezoně se lyžaři nemusejí obávat. Například jeden z nejvyhledáva­nějších areálů v Jeseníkách Bonera na Ramzové zdraží celodenní permanentky o desetikorunu, což pro dospělého znamená cenu 500 korun a 360 pro dítě.

Skalní lyžaři, kteří každoročně do vyšších poloh Jeseníků vyrážejí za prvním sněhem, dosud nedostali příležitost. Loni se touto dobou běžkaři proháněli v okolí Ovčárny pod Pradědem i když za cenu, že lyže na slabé sněhové vrstvě dostávaly zabrat. „Pro běžky musí být minimální vrstva kolem patnácti, dvaceti centimetrů. Podle předpovědí by v příštích dnech mělo něco napadnout. Lyžaře tu ale spíše čekáme až poslední listopadový týden,“ řekl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Horská služba plánuje zahájení nepřetržitého provozu na všech šesti stanicích až v prosinci, kdy lyžařské areály spustí vleky.