Tento týden totiž zoo na Svatém Kopečku opouští, míří za novým partnerem do slovenské zoo Bojnice.

S nápadem na asi metrového barevně ozdobeného panáka s dlouhýma rukama, přišli zaměstnanci pavilonu šelem.

„Vždy vymyslí něco, co je netypické. Těšíme se pokaždé na něco nového. Robot je udělaný z kartónových krabic, uvnitř jsou kousky hovězího masa," popsala papírovou hračku tisková mluvčí zoo Iveta Gronská.

Lvice v olomoucké zoo čeká stěhování. Na rozloučenou dostaly maso v papírovém robotu na lyžíchOšetřovatelé barevného robota chystali přímo v šelminci. Jen posledních pár úprav a velkým kočkám se zvedla brána do vnitřního výběhu.

První samice se okamžitě zkoumavě rozhlížela, druhá zůstala v dostatečné vzdálenosti a k robotu se ani nepřiblížila. Vše pozorovala z povzdálí.

„Každá lvice je jiná. Jedna je po otci a druhá po matce. Jedna je klidnější a ta druhá, po matce, je průbojnější," komentovala lví počínání ošetřovatelka velkých kočkovitých šelem olomoucké zoo Dana Reisigová.

Rodačky z Olomouce

Lvice v olomoucké zoo čeká stěhování. Na rozloučenou dostaly maso v papírovém robotu na lyžíchDevítileté samice lva berberského Gina a Buzeta se v zoologické zahradě nedaleko Olomouce narodily, na čas se přestěhovaly do hodonínské zahrady, aby se pak zase vrátily.

Teď se stěhují na Slovensko. Čeká tam na ně lev z německého Neuwiedu.

„Uspávat se nebudou. Nasuneme je do beden, které pomocí jeřábu naložíme do auta. Uspí se až v novém domově. Je tam nějaký komplikovaný přesun do ubikace, kde budou bydlet. Nového partnera už mají nachystaného," pokračovala ošetřovatelka.

Spolu se svým kolegou počínání lvích dam bedlivě pozorovali. Pro samici byl robot vítaným zpestřením. Podobné hračky totiž často nedostávají.

U samců by byl větší rachot

I dva samci z vedlejšího výběhu, papírový dárek zaregistrovali a nervózně pobíhali. Kouskem skla nahlíželi do vedlejšího šelmince. Byli zvědaví.

„Cítí maso, krmí se okolo jedné hodiny a teď už je víc hodin," konstatovala Dana Reisigová a pokračovala: „Tihle měli už v jednom roce takové překvapení. Jsou zvyklí, že krabice něco znamená, pro ně to jsou hračky a příjemné zpestření. Myslím si, že kdybychom krabice k nim přesunuli, byl by to trochu větší rachot," poznamenala ošetřovatelka směrem k asi dva roky starých samců.

Gina a Buzeta zoo opouští ve čtvrtek. V jejich výběhu se časem zabydlí nové šelmy.

„Je nám líto, že odjíždí, ale na druhou strany se nám tady uvolní místo. V šelminci už máme nová mláďata, která mají šest měsíců, vedle jsou dvouletí kluci. Ne, že by nám to nebylo líto, to je, ale potřebujeme prostor," vysvětlila.

Samec lva berberského v olomoucké zoo

Lví podíl na záchraně 

Ošetřovatelé však už teď plánují, že se za zvířaty někdy vydají, podívat se, jak se jim daří.

„Pokud máme tu možnost jezdíme se dívat. Nedávno jsem byla navštívit Matýska. Samce, kterého jsme odváželi do plzeňské zoologické zahrady, byl naším prvním odchovaným mládětem a bylo to úžasné. Poznal nás," doplnila Dana Reisigová.

Celkový počet lvů berberských v olomoucké zoo po odjezdu dvou samic bude čítat šest jedinců.

Zoo Olomouc má doslova „lví" podíl na zachování populace tohoto poddruhu lva. Prozatím zůstává jedinou zahradou v České republice, v níž se tito lvi rozmnožují. Od roku 1995 se zde narodilo celkem devatenáct mláďat.