Mládě pije hlavně mateřské mléko, ale už se učí olizovat i kusy masa, které k jídlu dostávají rodiče. I proto má už kolem deseti kil. Zatím je lvíček ještě opatrný a zkouší, co mu rodiče dovolí.

Jmenuje se Thembi

Ošetřovatelé pojmenovali lvíčka Thembi, což je africké mužské jméno, které znamená „naděje“. „Dlouho jsme přemýšleli, jaké jméno malému dát.

Většina našich odchovaných lvů se jmenuje podle nějakého charakteristického rysu jejich povahy.

Nakonec jsme vybrali jméno Thembi, protože lvice Lily už dlouho neodchovala žádná mláďata. Thembi je nadějí, že příští vrh bude úspěšný,“ řekla ošetřovatelka velkých kočkovitých šelem Dana Reisigová.

Pěstitelé rajčat na Litovelsku si zoufají. Úrodu jim letos likviduje cizokrajný škůdce - motýl makadlovka,Tuta Absoluta.
Tuta absoluta! Máme po rajčatech, zlobí se pěstitelé a ukazují na obří skleníky

Neklidná Lily

Poslední úspěšný vrh samce Šimona a lvice Lily byl před pěti lety.

„Samice se chová jinak. Předtím neměla problém, aby ke zvířeti přišli ošetřovatelé. Teď byla neklidná, trvalo, než jsme mohli odkrýt zábranu od boxu. Reagovala na to nepříjemně, naskakovala na sklo a tahala lvíče. Hrozilo, že by se mohlo něco stát, proto jsme čekali, než ho ukážeme světu,“ řekla mluvčí olomoucké zoo Karla Břečková.

Početí i úspěšný porod u lvů berberských komplikuje slabá genetická základna.

„Mezi lvy je hodně příbuzenských vazeb, na světě jich je jenom několik desítek. Takže je problém, aby samice vůbec zabřezla a když se to povede, tak aby porodila zdravé mládě,“ podotkla Břečková.

Vypuštěná dolní nádrž Dlouhých Strání a vytažený havarovaný jeřáb
Náročná operace! Z vypuštěných Dlouhých strání vyprošťují havarovaný jeřáb

Vysněné mládě

Z malého Thembiho tak mají stejnou měrou radost rodiče i ošetřovatelé.

„Tohle mládě je doslova vysněné. A to jak pro nás, tak pro lvici Lily. Už dlouho po mláděti toužila. Bylo to vidět, hlavně když kolem skla v pavilónu procházely malé děti. Tlapou se je snažila stáhnout k sobě,“ řekla Reisigová.

Malý Thembi se narodil 11. května. Z vrhu tří mláďat přežil jediný. Aby se lvi nestresovali, ošetřovatelé celý pavilon šelem na několik dní zavřeli. Vzhledem k neklidné lví matce zjistili veterináři, že je mládě samec až v polovině června.

Lev berberský je jedním z největší z lvů. Když pobíhal volně v severoafrické přírodě, míval i přes dvě stě kilo. Kromě mohutnosti jej od ostatních rozlišuje i černá hříva, která se lvu sune až po zadní nohy. 

Autor: Tomáš Siřinek

Pan Karel Váňa  a zahradní železnice ve Střížově.
VIDEO: Na zahradě má unikátní železnici. Za víkend ji navštíví i stovka lidí
Pozemní kontejnery v centru Olomouc. Ilustrační foto
Polopodzemní kontejnery i mimo centrum? Mají se objevit v Nových Sadech