„Podél silnice na Třebčín dodnes není žádný chodník pro pěší a motoristé už tam v minulosti několik chodců srazili. Novou stezku budou kromě pěších a cyklistů využívat také příznivci kolečkových bruslí,“ sdělil místostarosta Miroslav Mačák (nez.).

Obec však při výkupu pozemků potřebných pro stavbu cyklostezky naráží na odmítavý postoj několika vlastníků. „Můžeme jim nabídnout až sto korun za metr čtvereční. Většina majitelů přislíbila, že nám za tuto částku pozemky odprodá. Dva z nich však chtějí mnohonásobně vyšší sumy. Jeden požaduje dokonce dva tisíce šest set korun za metr, což je pro obec finančně neúnosné,“ přiznal Mačák.

Mezi vlastníky půdy, kteří jdou obci na ruku, je Jana Korcová z Třebčína. „S prodejem nebo směnou pozemků za jiné nemám problém. Jako cyklistce mi vadí, že mě na silnici z Lutína do Třebčína ohrožují auta. Když řídím, tak mám zase obavy z toho, že přehlédnu nějakého neosvětleného cyklistu.

Asfaltový povrch stezky navíc bude ideální pro in-line bruslaře. V okolí Lutína pro ně zatím není žádné vhodné místo,“ řekla Korcová, s níž obec jedná o prodeji či směně zhruba devíti set metrů čtverečních polností.

Projekt na novou cyklostezku, který je už vypracovaný od loňského roku, stál půl milionu korun. Samotná stezka přijde na další dva miliony. Lutín se chce do její výstavby pustit letos, a to i v případě, že na ni nezíská dotaci.

Zastupitelé budou ještě o výkupu pozemků jednat a pokusí se domluvit se všemi majiteli. „Uvažujeme dokonce o tom, že na zasedání zastupitelstva zveřejníme jména občanů, kteří žádají téměř třicetinásobek toho, co jim můžeme zaplatit. Pokud se nepodaří majetkoprávní vztahy vyřešit, změníme projekt a upravíme trasu stezky tak, abychom tyto parcely obešli. Podle projektanta to možné je,“ dodal Mačák.

Problémy s výkupem pozemků se nevyhýbají ani městům. Olomoucký magistrát vlastníkům za metr čtevereční nabízel 300 korun, lidé však žádali až tisícikorunu. Nové cyklostezky na Poděbrady se kvůli tomu Olomoučané nedočkají. Město totiž letos v lednu odmítlo za pozemky platit přemrštěné částky a smlouvy vypovědělo.

V podobné situaci byl několik let také Uničov. Majitelé odmítali městu prodat pozemky na cyklostezku do místní části Střelice. Město za metr nabídlo pětadvacet korun, na to však přistoupili jen dva vlastníci. Ostatní byli ochotní svá pole prodat až za 150 korun za metr. Radnice pak musela dvěma vstřícným občanům kompenzovat ztrátu tím, že každému dodatečně věnovala mimořádný finanční dar 100 tisíc korun.