Jeho nejnovější socha představuje muže, který v batůžku nese ukradenou plastiku Karla Nepraše, ručkuje po římse osm metrů nad zemí zleva doprava a naopak, nadává, ale nemůže se dostat dolů.

„Ta socha sice vypadá, že je z bronzu, ale při dvou a půl metrech by vážila dvě stě padesát kilo, takže by tu římsu nejspíš urvala. Nakonec je z patinovaného laminátu. Těžká je nějakých dvacet třicet kilogramů,“ vysvětlil David Černý a doplnil, že práce na soše pro něj byla jistým způsobem novinkou.

„Původně jsem to chtěl modelovat normálně v hlíně, ale potom jsem sochu vymodeloval ve 3D prostoru a následně ji velký robot vyfrézoval do trojrozměrného tvaru. Je to vlastně moje první socha, kterou vybrousil celou robot,“ doplnil David Černý.

Kromě samotného vzhledu a umístění zaujme socha kolemjdoucí také pohybem. Lupič po římse ručkuje díky dvěma motorům, které pohánějí ruce.

„Vzdálenost, kterou socha ujde, je zhruba šedesát metrů v jedno cyklu,“ prozradil Martin Kosnar, který se staral o technické řešení sochy.

Zanadává si Kollerovým hlasem

Aby toho nebylo málo, bude zloděj na římse také různě nadávat. Hlas mu k tomu propůjčil zpěvák David Koller.

„Socha je umístěna na budově nahoře a my jsme chtěli, aby na sebe přitáhla pozornost. Když někdo půjde kolem, tak se na ni podívá,“ doplnil Martin Kosnar.

Lupič však není jediné dílo Davida Černého, které si mohou návštěvníci Muzea umění prohlédnout.

„K vidění budou také Zátopkovy nohy, které David Černý vytvořil pro olympiádu v Rio de Janieru a nyní nám tři páry zapůjčil. Visí ze stropu v chodbě do Café 87 v prvním patře muzea,“ doplnil na závěr ředitel muzea Michal Soukup.