Jaké možnosti nabízí nemocným s lupénkou moderní medicína? A jak se experti dívají na alternativní terapie, například pomocí tuku z pštrosa?

„Psoriáza je nevyléčitelným onemocněním, ale díky moderním metodám léčby je onemocněním velmi dobře léčitelným, kdy jsme schopni projevy velmi výrazně a dlouhodobě potlačit,“ vysvětluje v rozhovoru pro regionální Deník vedoucí lékař Kliniky chorob kožních a pohlavních Fakultní nemocnice Olomouc Jan Šternberský.

Pane doktore, můžete vysvětlit, co je to lupénka? Zánět kůže?
Ano, lupénka neboli psoriáza je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které se může vyskytovat na kterékoliv části kůže včetně nehtů a kštice. Kromě kůže ale může lupénka postihovat také klouby v rámci tzv. psoriatické artritidy a při delším trvání onemocnění se mohou projevit i další zdravotní komplikace lupénky (tzv. přidružená onemocnění) – vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cukru a tuku v krvi, obezita, deprese.

Jak člověk včas pozná, že má lupénku, a ne jiné kožní onemocnění, že se nejedná například o klasickou suchou kůži?
Správnou diagnózu určí kožní lékař většinou na základě typického vzhledu – obvyklé příznaky jsou červené fleky pokryté většími bílými šupinami, které se odlupují (tzv. šupinatění). Pokud jsou projevy méně obvyklé, tak diagnózu může pomoci upřesnit odebrání vzorku kůže s následným histologickým vyšetřením.

Má lupénka specifické (pří)znaky? Je na těle místo, kde se nemoc začne projevovat?
Typické jsou červené fleky s bílými šupinami na povrchu. Tyto projevy mohou svědit, pálit či bolet, ale mohou být také zcela asymptomatické. Nejčastější lokalitou postiženou lupénkou bývá kštice, kolena a lokty. Méně časté, ale ne neobvyklé, je postižení dlaní a chodidel. U 40 až 80 procent pacientů je pozorována lupénka nehtů, které mohou mít nepravidelný, zvrásněný povrch, mohou se snáze třepit a na nehtech se objevují žluté či hnědé (tzv. olejové) skvrny.

Na kliniku bez objednání
Klinika chorob kožních a pohlavních Fakultní nemocnice Olomouc se ve čtvrtek 31. října otevře všem nemocným s lupénkou, kteří se léčí, ale i lidem, kteří by lupénkou trpět mohli, ale diagnózu zatím nemají potvrzenou. Zájemcům nabízí možnost konzultovat své obtíže a zeptat se specialistů na možnosti léčby. Přijít mohou bez předchozího objednání nemocní. Ambulance bude otevřena od 9 do 12 a od 13 do 15 hodin. Den otevřených dveří pořádá klinika při příležitosti světového dne lupénky, který připadá na 29. října.

Stres může nemoc "rozjet"

Může se lupénka objevit nejprve uvnitř organismu, tedy na kloubech, a až poté na pokožce? Jsou tyto případy spíše výjimečné/v menšině?
Přidružená onemocnění se většinou objevují až postupem času, ale tzv. psoriatická artritida, tedy postižení kloubů, může být i prvním projevem onemocnění předcházejícím kožním příznakům.

Hraje roli věk? Přesněji, je vysledováno, že se v nějakém období života člověka objeví první projevy lupénky častěji?
První projevy se většinou objevují do 22. roku života, ale mohou se objevit v jakémkoli věku, např. až kolem 50 nebo 60 let.

Co je příčinou vzniku tohoto onemocnění? Lze sdělit, jak významný vliv má dědičná zátěž?
Přesná příčina onemocnění není známa, ale byla identifikována celá řada genů, které souvisí s tímto onemocněním, tzn. že dědičnost hraje klíčovou roli, ale k samotnému spuštění onemocnění je potřeba tzv. provokující faktor. Takovýmto spouštěčem může být stres, přehnaná fyzická námaha, infekce, spálení od slunce nebo zranění. Onemocnění mohou zhoršit také některé léky nebo kouření.

Kolik pacientů trpících tímto onemocněním eviduje vaše klinika?
Naše klinika eviduje 700 až 800 pacientů s psoriázou.

Zvyšují se meziročně počty lidí trpící lupénkou – počty na klinice/v Olomouckém kraji?
Pozorujeme pokračující meziroční nárůst pacientů s psoriázou dispenzarizovaných na naší klinice.

Jak významnou roli hraje již zmíněný stres – při vzniku onemocnění, ale také samotné léčbě?
Stres může zapříčinit propuknutí lupénky a až z 80 procentech ji může zhoršit. Pacienti mají obvykle obavy z reakce svého okolí, což má výrazný vliv na jejich spokojenost a sebevědomí. Z tohoto pohledu je výhodná lázeňská terapie, která jednak zaručuje omezení působení stresového faktoru a také nabízí možnost sdílení svých problémů s pacienty, kteří trpí stejným onemocněním.

Pro úspěch léčby lupénky je nutné upravit životní styl, a jakým způsobem? Je důležitý pohyb, zdravá strava?
Nezdravý životní styl je faktorem, který může zhoršovat průběh onemocnění. Důležité je tedy udržovat si optimální tělesnou hmotnost, mít vyvážený jídelníček, pravidelně cvičit, vyhýbat se alkoholu, kouření a stresu.

Úplné vyléčení? Hudba budoucnosti

Pokud jde o léčbu, můžete připomenout, jak vypadala třeba před 20 lety?
Před 20 lety se hojně používaly různé masti, zejména s obsahem dehtu, jejichž hlavní nevýhodou je, že špiní oblečení a zapáchají. I přesto se ale stále používají, protože mají celou řadu jiných výhod. Výrazná změna v terapii lupénky je ale zejména v celkové léčbě, kdy máme v dnešní době celou řadu možností, jak dostat lupénku pod kontrolu.

Co nabízí pacientům s lupénkou moderní medicína?
U mírnějších forem se používá lokální léčba v podobě krémů, mastí, roztoků a pěn obsahujících kortikoidy, případně kombinované preparáty obsahující kortikoidy a deriváty vitamínu D. Pokud tato léčba nezabírá, přistupuje se k fototerapii (léčba pomocí UV záření) nebo balneoterapii (lázeňská terapie). Pacientům se závažnějším typem lupénky se doporučuje celková (systémová) léčba, která je ve formě tablet, infuzí nebo podkožních injekcí, jimiž se léčivá látka dostává do celého organismu. Nejmodernější celkovou léčbou je léčba biologická. Biologické přípravky v podobě infuzí nebo injekcí cílí na úzce specifikované oblasti imunitního systému, kde blokují vybrané komunikační signály, které hrají klíčovou roli u psoriázy či psoriatické artritidy.

Je nákladná biologická léčba dostupná každému?
Biologická léčba je hrazená zdravotní pojišťovnou u pacientů s těžší formou lupénky (minimálně 10 procent povrchu těla postiženého lupénkou), kteří již absolvovali alespoň dvě metody tzv. standardní (konvenční) systémové léčby, a žádná z nich nebyla účinná.

Je zde šance na úplné vyléčení?
Psoriáza je nevyléčitelným onemocněním, ale díky moderním metodám léčby psoriázy je onemocněním velmi dobře léčitelným, kdy jsme schopni projevy onemocnění velmi výrazně a dlouhodobě potlačit.

A do budoucna?
Dá se očekávat další vývoj na poli biologických léků, umožňujících čím dál efektivnější terapii. Ale úplné vyléčení je zatím asi hudbou daleké budoucnosti.

Mořská voda pomáhá

Nemocní se uchylují i k alternativní léčbě? Jaký je váš názor například na terapii pomocí tuku z pštrosa?
S alternativními metodami terapie se v dermatologii setkáváme hodně, a to zejména v podobě různých domácích mastí s obsahem bylinek či živočišných tuků. Obecně vzato lupénka je onemocněním charakterizovaným tvorbou šupin, a tak prosté promazání může alespoň částečně pomoci zlepšit kožní nález. A jestli použijete k promazání drahý kosmetický přípravek nebo mast od tetičky je už jen vaše volba, ale samozřejmě u kosmetických přípravků máte jistotu stran složení a účinků daného přípravku.

Ale pobyt u Mrtvého moře byste doporučil…
Ano, výzkumy dokazují, že slaná mořská voda má na pokožku léčivé účinky, stejně tak sluneční záření. Ovšem nic se nesmí přehánět, i vlivem nadměrného působení slunečního záření může dojít ke zhoršení lupénky.

I když lupénka není infekčním onemocněním, setkávají se pacienti i v dnešní době s odporem okolí kvůli nemocné kůži?
I když lupénka není nakažlivá, obecné povědomí lidí není úplně dostatečné. Takže je bohužel obvyklé nepochopení nebo nepříjemné reakce okolí, které ve svém důsledku ztěžují pacientův stav. Pacienti s lupénkou mnohem častěji trpí depresí a častěji konzumují alkohol.

Stěžují si na to i lékařům v ambulanci?
Ano, je to velmi častým steskem pacientů.

Děje se i to, že by je třeba nepustili na koupaliště či do lázní…?
V lázních jsou na pacienty s psoriázou zvyklí, ale na koupališti mohou být reakce rozpačité a nezřídka si pacienti u mě v ambulanci stěžovali, že byli vykázání z plaveckého bazénu kvůli stavu své kůže. Ostatně jeden z mých pacientů komentuje svůj výborný stav kůže vlivem biologické terapie slovy: „Tak teď už to je na bazén!“

Jak se mohou pacienti takové diskriminaci bránit?
Velmi obtížně, proto je právě nutná edukace široké veřejnosti o tomto onemocnění.

Jen Všeobecná zdravotní pojišťovna v roce 2018 evidovala v Olomouckém kraji 2 236 klientů s lupénkou a za jejich léčbu vydala 20,6 milionu korun. V průměru vloni VZP zaplatila za léčbu jednoho klienta s lupénkou 11 143 korun. "Více než dvacetinásobně dražší je ovšem péče o obzvláště komplikované případy, které si vyžádají nasazení nejmodernější biologické léčby," informoval mluvčí VZP Vlastimil Sršeň. Zatímco vloni bylo takových případů v celé republice 1 238, letos jen za první pololetí jich pojišťovna eviduje již 1 301.