Luká
První písemná zmínka: 1313
Počet obyvatel: 872

Tip na výlet
Špraněk pokryly modré koberce jaterníku.Špraněk pokryly modré koberce jaterníku.Zdroj: Deník / Daniela TauberováNaučná stezka Špraněk
začátek v Javoříčku
Stezka vede národní přírodní rezervací Špraněk, která je umístěna na vápencovém vrchu. Nejvyšším bodem trasy je Zkamenělý zámek, který je zříceninou tvrze Bránky. Nejkrásnějším místem stezky je skalní brána, z jedné strany přístupná svahem, z druhé strany schodištěm. Na trase se nachází také Javoříčské jeskyně.

Javoříčské jeskyně
Javoříčské jeskyně - Suťový dómJavoříčské jeskyně - Suťový dómZdroj: Deník / Kopáč Jiříleží v devonských vápencích vrchu Špraněk, kde je vytvořil stejnojmenný potok. Podzemní prostory leží ve třech patrech. Největší prostory jsou v horním patře, které vyniká krápníkovou výzdobou. Největší úžas návštěvníků vyvolává Suťový dóm a Dóm Gigantů. Populární je rovněž dvoumetrová sintrová záclona o tloušťce pouhých pěti milimetrů.(www.obec-luka.cz)

Motoristé jezdí až k jeskyním, v Březině nově narazí na zákaz
Javoříčské jeskyně patří mezi nejkrásnější zpřístupněné podzemní krasové jevy v České republice. V Olomouckém kraji jsou jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů. Starosti místním i správě jeskyní dělají někteří motoristé.
„Někteří jezdí autem až k jeskyním. Vysvětlují to, že jedou přesně podle navigace. Správa jeskyní nás požádala, zda bychom je neodchytili už Březině. Již připravujeme opatření,“ upozornil starosta Luké František Lakomý.Značka se zákazem vjezdu všech motorových vozidel se objeví v Březině ještě během této turistické sezony.

Deník na návštěvěZdroj: Deník