Pachatele se díky jejich pohotovosti a odhodlání podařilo záhy dopadnout. Rotmistr Milan Hauer v pondělí z rukou krajského policejního ředitele Tomáše Lansfelda převzal Medaili za statečnost a odvahu.

Stejným způsobem bude v nejbližších dnech oceněn také olomoucký pedagog a zároveň student závěrečného ročníku Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Štěpán Hengerič, který se pondělního ceremoniálu nemohl zúčastnit.

VIDEO: Pronásledování zloděje v Olomouci s hlasy Milana Hauera a Štěpána Hengeriče

Zadržení pronásledovaného zloděje po krádeži ve zlatnictví v Olomouci, 10. června 2024 | Video: Policie ČR

Plato se zlatými prsteny v hodnotě čtvrt milionu korun v polovině června v olomouckém klenotnictví vytrhl prodavačce z rukou sedmadvacetiletý recidivista a okamžitě se dal na útěk.

Na ulici jej tehdy zahlédli dva muži, pětatřicetiletý rotmistr Milan Hauer a o deset let mladší učitel na olomoucké základní škole Štěpán Hengerich a pachatele pronásledovali.

„Zrovna jsem si chtěl koupit zmrzlinu v ulici 1. máje a uslyšel jsem křik ženy. Viděl jsem, jak vyběhla z prodejny za mladým mužem a křičela, že je zloděj. V tu chvíli jsem si řekl, že mi ten muž nesmí utéct. Byla by ostuda, kdyby mi utekl,“ vzpomněl na události z června Milan Hauer, rotmistr 601. skupiny speciálních sil generála Moravce v Prostějově.

Dostal do hlavy kamenem

Zloděje pronásledoval až do garáží v ulici Hanáckého pluku a zároveň telefonoval na tísňovou policejní linku.

Pachatel sice při útěku šperky odhodil, ale vzdát se nehodlal. Sebral ze země velký kámen a zaútočil na hlavu staršího z pronásledovatelů.

„Adrenalin tam byl až ve chvíli, kdy mě udeřil kamenem a viděl jsem, že mi teče krev. Ránu jsem vykryl rukou, zasáhl mě jen do levého předloktí. U útvaru máme pravidelně výcvik na stresové situace, což mi v tu chvíli asi také pomohlo,“ poznamenal Milan Hauer krátce poté, co z rukou krajského policejního ředitele Tomáše Lansfelda převzal medaili za statečnost a odvahu.

Krádež 35 zlatých prstenů má na svědomí sedmadvacetiletý recidivista, který už má v rejstříku trestů dvanáct záznamů zejména za majetkovou trestnou činnost. Ve vězení naposledy strávil osm let za krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí a vrátil se z něj 10. června.

Za mřížemi skončil po pouhých osmi dnech od propuštění. Stíhán je ve vazbě, hrozí mu tři roky až deset let vězení.