Lidé by se postupně měli dočkat také protihlukové stěny a do obecních pokladen má od těžařských firem plynout větší množství peněz na rozvoj obcí. Na komplikace kvůli kamenolomu si léta stěžují například obyvatelé Hrubé Vody, která patří pod Hlubočky. Obec už kvůli těžbě dokonce podala žalobu na báňský úřad. „Vadí nám špatné životní prostředí, zvýšená prašnost, hlučnost a otřesy. Postoj těžařské firmy se teď změnil. Uvědomili si, že konečně musí udělat nějaký vstřícný krok. Nabídli finanční kompenzace pro dotyčnou část obce,“ sdělil místostarosta Ivoš Filípek (nez.).

Jedním z možných řešení je také protihluková stěna. Ta by ochránila alespoň rodiny, jejichž domy jsou od kamenolomu vzdálené jen několik set metrů.
„Zatím není jasné, zda firma vyplatí nějaké odškodné přímo občanům, nebo samotné obci. Žádáme také o snížení odstřelované dávky na polovinu. Lom tady funguje už desítky let, ale nikdy to nebylo v tak velkém rozsahu jako nyní. Ročně se vytěží až dvě stě tisíc tun kameniva,“ dodal Filípek. Lidé, kteří žijí v těsné blízkosti lomu, však zatím žádné změny k lepšímu nezaznamenali.

„Odstřely probíhají stále častěji a ve větším množství. S hlučností je to nepatrně lepší, ale s prašností se nezměnilo nic. Práší se z drtiček v lomu i z náklaďáků, které kámen odvážejí. Zastání už nemáme ani u obecních zastupitelů,“ posteskl si místní občan, který si přál zůstat v anonymitě. Podmínky, za kterých obec přistoupí na otevření nového lomu, si stanovili také v Liboši na Olomoucku, kde jsou dvě velká ložiska štěrkopísku. Liboš požadovala vybudování nové obslužné komunikace. Ta bude sloužit pro přepravu vytěženého písku.

„S jedním z investorů jsme už sepsali smlouvu o kompenzacích. Každoročně by měl do obecní kasy přispět částkou půl milionu korun. Ve stejné hodnotě poskytne také materiál a těžkou techniku pro potřeby obce. Od druhé těžařské společnosti bychom měli dostávat paušální platbu za každý odtěžený kubík. Důležité je, že náklaďáky nebudou lidem jezdit pod okny,“ řekl starosta Jan David (nez.)