S dostatečnou časovou rezervou by měli v pondělí 7. října vyrazit řidiči, kteří jezdí Litovelskou ulicí. Ta bude kvůli opravě tramvajové trati pro motoristy až do 21. října uzavřena.

Na objízdných trasách musejí šoféři počítat se zdržením a kolonami.

Největší komplikace se očekávají na křižovatkách, které kříží ulice Albertova, Foerstrova a Pražská.

Policisté upozorňují na možný kolaps dopravy, provoz budou od rána řídit.

Jízdní řády výlukových lidek na webu DPMO

Komplikace na všech křižovatkách

Tramvajová trať v Litovelské ulici na křižovatce s ulicemi na Šibeníku a Dvořákova je ve špatném technickém stavu a musí od 7. do 21. října projít rekonstrukcí, která si vyžádá úplnou uzavírku Litovelské ulice.

Už od soboty 5. října nebudou do Neředína jezdit tramvaje, nahradí je autobusová doprava.

Během opravy tramvajové trati bude úsek průjezdný jen pro autobusy městské hromadné dopravy a vozidla integrovaného záchranného systému.

V pondělí, kdy uzavírka oficiálně začíná, by měli motoristé vyrazit raději s předstihem.

„Žádáme řidiče, aby se řídili dopravním značením a počítali s časovou rezervou při průjezdu touto částí Olomouce. Dopravní komplikace lze očekávat na všech křižovatkách křížících ulice Albertova, Foerstrova a Pražská. Vyzýváme také chodce, aby věnovali zvýšenou pozornost bezpečnosti při přecházení komunikací,“ apeloval mluvčí magistrátu Michal Folta.

Uzavírka od neděle večer

První den uzavírky budou v kritických časech dopravních špiček provoz řídit policisté. Předpokládají, že v pondělí ráno ve zmíněné lokalitě doprava zřejmě zkolabuje.

„K úplné uzavírce křižovatky ulic Litovelská, Na Šibeníku, Třída Míru a Dvořákova dojde již v neděli 6. října od večerních hodin. V pondělí, v časných ranních hodinách, lze očekávat dopravní kolaps, neboť se jedná o velmi frekventovanou olomouckou křižovatku,“ upozornila policejní mluvčí Irena Urbánková.

Policisté budou monitorovat situaci, průběžně reagovat na vzniklé dopravní situace a v případě potřeby budou řídit v dotčených místech provoz.

„Apelujeme na řidiče, aby byli trpěliví, chovali se ohleduplně, respektovali objízdné trasy a řídili se dopravním značením,“ dodala policejní mluvčí.

Na místě bude také městská policie. Strážníci mimo jiné zajistí bezpečnost na přechodech pro chodce.

V létě to nešlo

Magistrát občany na dopravní omezení s předstihem informoval prostřednictvím rozhlasových spotů, letáků v městské hromadné dopravě a inzerátech v médiích. Aktuální informace budou k dispozici na www.olomouc.eu.

Opravu tramvajových kolejí v Litovelské ulici nebylo podle mluvčího magistrátu Michala Folty možné provést dříve.

V letních měsících, kdy je menší hustota dopravy, totiž probíhala rekonstrukce Erenburgovy ulice a současně také rozsáhlá oprava křižovatky ulice Palackého a náměstí Hrdinů.

Objízdné trasy jsou nyní vedeny tak, aby se vyhnuly Foerstrově ulici, ve které nelze upravit signální plány světelné signalizace.

Objízdné trasy uzavřené Litovelské ulice

Příjezd od Konice: Tř. Míru, vlevo na Pražská, vpravo na Erenburgova, Tomkova, Ladova, Dolní Hejčínská, Dobrovského, v obou směrech.
Příjezd od Mohelnice vlevo: Erenburgova, Tomkova, Ladova, Dolní Hejčínská, Dobrovského, v obou směrech.
Příjezd od Konice vpravo: Neředínská, Okružní, Hraniční, vlevo Brněnská, Wolkerova, Havlíčkova a vlevo tř. Svobody
V opačném směru: Palackého, vlevo Krapkova, vpravo Wolkerova, Brněnská, vpravo Hraniční, Okružní, Neředínská a vlevo Tř. Míru směr Konice.
Směr od Mohelnice: Pražská, Foerstrova, vlevo Štítného, Wolkerova, Havlíčkova a vlevo tř. Svobody.