Tradičně jsou pak součástí slavností i otevřené památky u příležitosti konání Dnů evropského dědictví.

„Návštěvníkům zpřístupníme radniční věž, kde bude k vidění i nová výstava Dějiny radniční věže. Kromě toho se lidé budou moci podívat tradičně i do technických památek, jakými jsou v Litovli Starošíkův mlýn či Pivovar Litovel. Nebude chybět ani doprovodný program, kdy před prostranstvím zdejšího muzea bude řemeslný trh, různá šermířská klání, divadla, večer ohňová show a taky třeba folková skupina, včetně folklorního souboru Hanačka,“ vyjmenoval pořadatel Viktor Kohout.

I v muzeu na příchozí čeká novinka, a to strašidelné kostýmované prohlídky při svíčkách, které odstartují až ve 20 hodin večer. Zahálet ovšem nebude ani program Litovelských slavností na náměstí Přemysla Otakara, kde je hlavní scéna.

„Přijedou sem hasiči nejen z Litovle, ale i z Olomouce a předvedou vyproštění zraněné osoby z havarovaného vozidla, k vidění bude i novinka – zásah Vězeňské služby Mírov,“ pokračoval Kohout.

Chybět nebudou ani mažoretky z Mohelnice, taneční vystoupení, a pokud vyjde počasí, přijet by měli i drsní motorkáři. Na hlavním pódiu pak lidé budou moci zavzpomínat na první lásky nebo svá studentská léta spolu s Daliborem Jandou, zasmát se při kabaretním vystoupení Ivana Mládka a Banjo Bandu s Lenkou Plačkovou a Kalamity Jane.

Hlavním programem jsou pak ve 20 hodin Chinaski.

„Dřív se Dny evropské dědictví pořádaly klasickým způsobem, ale bohužel doba je uspěchaná, a když lidé přijdou, tak nechtějí jen památky, ale rádi by se i někde pobavili,“ doplnil Kohout.