Litovelské slavnosti 2020 se konaly v rámci Dnů evropského dědictví a mimo jiné připomněly třicáté výročí vyhlášení Litovelského Pomoraví chráněnou krajinnou oblastí.

Skončily ale předčasně kvůli silné bouřce, která se na Hanou přihnala v sobotu večer.

Kapela ve složení Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Vilém Čok, Klaudius Kryšpín a Jiří Hrubeš, kterou doprovodila hostující Iva Pazderková, musela svoji show po pár písních ukončit.

Po asi dvacetiminutové pauze se hudebníci sice vrátili na pódium a zkusili to znovu, ale druhá přívalová vlna rozhodla definitivně. Zazněl hit Zubatá a šlo se domů.

„Bohužel, nejde to. Třeba se se starostou domluvíme na jiném koncertu,“ rozloučil se Kocáb. Na domácí ZZ TOP Revival tak už vůbec nedošlo.

Stracené ráj i Pokáč

Program však začal už za slunného dne, a to nejen na náměstí. Dění na pódiu ve 13 hodin odšpuntoval písničkář Pokáč, kterého vystřídal Stracené ráj a pop-rockový Vinný střik, přítomní si užili rovněž zpívánky strýčka Líčka a vystoupení mažoretek, roztleskávaček. Výtěžek dobrovolného vstupného bude věnován Charitě Litovel.

Živo bylo také u nedalekých rybníků nebo v parku u muzea. Lidé například hladili dravce ze záchranné stanice Pateřín či zhlédli výcvik psů litovelské kynologické organizace. Odvážlivci se přímo na ulici pustili do simultánní partie šachu. Vstup zdarma lákal do Muzea Litovel, vybraných památek nebo na věž místní radnice, u níž se stály dlouhé fronty.