Procházka lužním lesem v předjaří pohladí po duši snad každého, kdo vnímá probouzející se přírodu. Vidět jsou trsy sněženek, jak se derou suchým listím a místy již tvoří nekončící koberce křehké krásy. Zaslechnout je možné zpěvné ptáky.

Nádrž ve Štarnově, kterou chce obec odbahnit a rozšířit. Počítá se s úpravou břehů, postupným vstupem do vody s pláží a molem. Únor 2024
Nový Koupák na Olomoucku. Jezírko s pláží i molem vznikne ze zpustlé nádrže

Lužní les mezi Olomoucí a Mohelnicí se spletí říčních ramen a prohlubní je po dalším přívalu vody ze srážek a tání sněhu na horách místy nasáklý vodou, což je pro Litovelské Pomoraví zejména v době jarního tání zcela typické.

Příprava budoucího staveniště dokončení západního obchvatu Olomouce, 17. února 2024.
Konec kolon u Globusu. Dokončení obchvatu Olomouce začnou stavět ještě v únoru

Řeka Morava od Vánoc do poloviny února již potřetí překročila druhý stupeň povodňové aktivity, což obvyklé není. Les a říční systém řeky Moravy zde opět ukázaly významnou roli přirozeného ochránce před povodněmi.

„Hustý říční sytém řeky Moravy v kombinaci s lužními lesy se spletí slepých ramen a smoh dokáže významně tlumit hrozby větších povodní. Celá oblast dokáže pojmout a zadržet obrovské množství vody, která by se jinak bleskově prohnala lidskými sídly,“ připomněla Správa chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví.