Vloni v květnu se ochranářům z Hnutí Duha podařilo ve spolupráci s vědci z Veterinární univerzity ve Vídni zdokumentovat přesun mladého vlčího samce z Rakouska do Polska. Šelma si to namířila i přes Olomoucký kraj a Olomouckem procházela kolem Mladče dále na sever CHKO Litovelské Pomoraví.

„Jeho cesta, kterou rakouští kolegové zaznamenali díky sledování pomoci GPS obojku, potvrzuje schopnost vlků rozptylovat se během krátké doby na velké vzdálenosti,“ poukázala Anna Řezníčková z olomoucké pobočky Hnutí Duha.

Díky informacím z GPS obojku získali experti a ochránci šelem cenná data o využití migračních tras v naší krajině.

Nález mrtvého vlka u silnice u Olšan na Prostějovsku
U Olšan našli mrtvého vlka. Pohybují se v okolí Olomouce?

Zpočátku se sledovaný vlčí samec vydal směrem na Třebíč a Náměšť nad Oslavou, kde se zdržel několik dní v okolí tamního vojenského letiště.

„Je pravděpodobné, že se mu zde podařilo ulovit kořist. Po několika dnech se však vydal dál na sever a úspěšně překonal dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Velkou Bíteší. Následně zamířil na Drahanskou vrchovinu a pohyboval se jen zhruba 12 kilometrů od míst, kde letos v zimě srazilo jiného vlka auto na silnici vedoucí z Olšan u Prostějova,“ popisovala Řezníčková.

Přesun Českem trval vlčímu samci jen 14 dnů.Přesun Českem trval vlčímu samci jen 14 dnů.Zdroj: Deník/VLP Externista

Další velkou překážkou byla mladému samci dálnice D35 mezi Litovlí a Olomoucí. Tu vlk překonal pravděpodobně mezi Lošticemi a Mladčí.

„Další data z obojku hlásila polohu až ze severního konce CHKO Litovelské Pomoraví, odkud se vlk vydal směrem na Úsovsko a Nízký Jeseník. Jeho další cesta pak obcházela Hrubý Jeseník přes Bruntálsko, kolem Krnova až do Polska,“ uvedla Anna Řezníčková.

Celá pouť Moravou zabrala samci jen 14 dní. Poté, co opustil Česko nedaleko Krnova, zamířil na severovýchod. Po 250 kilometrech a 19 dnech došel v polovině loňského května do rozlehlých lesních komplexů v okolí města Lubliniec, zhruba 90 kilometrů vzdušnou čarou od hranic s Českem. Tam ho od té doby sledují ochránci z polské organizace Stowarzyszenie dla Natury Wilk.

Zdroj: Youtube

„Podle nich se vlk už od loňského roku fotí pravidelně ve společnosti samice, oba vlci navíc v obývané oblasti intenzivně značkovali. Je tedy možné, že se jim letos na jaře podařilo založit smečku,“ dodala olomoucká ochránkyně zvířat.

DNA odhaluje cestu alpského vlka na Hanou
Vlk nalezený u Olšan uběhl z Alp 600 kilometrů. Nebyl problémový, hájí šelmu

Kromě informace z GPS telemetrie prokazuje pohyb vlka přes Litovelské Pomoraví i nedávný obrazový záznam. Hnutí Duha a jeho Vlčí hlídky ho letos v březnu získali prostřednictvím fotopasti umístěné poblíž Mladče. „Potvrzuje se tím, že aspoň některým velkým šelmám se daří tuto chráněnou krajinnou oblast i nadále využívat jako migrační koridor, a to i přes překážku v podobě nedaleké dálnice D35,“ poukázala Anna Řezníčková.

Podle experta na velké šelmy Miroslava Kutala je v současnosti málo pravděpodobné, že by se mladý vlk hledající svoje nové teritorium zdržoval v chráněné oblasti na Olomoucku delší dobu, přestože přizpůsobivost této šelmy prostředí je poměrně velká.

„Při těchto přesunech hledá primárně partnera, míří dále na sever. Čistě teoreticky, kdyby vlk potkal samici v oblasti Litovelského Pomoraví, mohli by tady nějakou dobu zůstat, ale v této době existuje dostatek lesnatějších prostor, které jsou neobsazené. Litovelské Pomoraví pro ně nebude první volbou,“ vysvětlil koordinátor Hnutí Duha Šelmy a vysokoškolský pedagog.