V okolí nízkoenergetického domu, kde sídlí centrum ekologických aktivit Sluňákov, řemeslníci pracující na expozici nazvané Dům přírody Litovelského Pomoraví.

Veřejnosti a školám by měla být přístupná po prázdninách.

Cílem je přilákat lidi k CHKO Litovelské Pomoraví, ekologicky nejcennějšímu území v okolí Olomouce. Hlavním, co přitom chce návštěvnické centrum zdůraznit, je smyslové vnímání.

„Proto se na tomto netradičním představení přírody pro veřejnost podílejí čeští výtvarníci, kterým je svět přírodních barev, zvuků, chutí, vůní a tvarů velmi blízký. V současnosti v Horce nad Moravou intenzivně probíhají práce na Lodi – Rajské zahradě Františka Skály, Lesním chrámu Miloslava Fekara, Sluneční hoře Miloše Šejna a Ohništi sluneční spirály Marcela Hubáčka," vyjmenoval ředitel Sluňákova Michal Bartoš.

Umělecké objekty mají podle něj dvě role. Jednak lze z jejich vrcholů pozorovat krajinu a mají také sloužit jako meditační místa.

„Olomouc je významná historicky a památkám ve městě se věnujeme. Město ale vznikalo v nějaké krajině, která ho stejně jako řeka Morava modelovala. Expozice je pocitově o tom, co může lidem příroda a okolí dát. Umění pomáhá tyto pocity posilovat," dodal Michal Bartoš.

Zároveň pozval k návštěvě zatím nehotových staveb, protože například Sluneční hora bude po kolaudaci plánované na září vypadat zcela jinak než dnes.

Myšlenka staveb pochází ze Sluňákova, investorem Domu přírody, kterých je u nás několik, je Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. Předpokládané náklady jsou přes šedesát milionů korun. Koncept areálu zpracovali Projektil architekti.