„Památky a výstavby budou otevřeny zdarma. Nabídneme komentované prohlídky přímo na radnici, kde se mnohou návštěvníci podívat do obřadní síně, zasedací místnosti i pracovny starosty města,“ zval litovelský starosta Viktor Kohout, jenž bude provázet ve 13 a 14 hodin.

Zájemci mohou vystoupat na radniční věž, odkud je pěkný výhled na město a okolí. Mohou se zajít podívat do kaple sv. Jiří, která bude otevřena od 10 do 14 hodin. Ve spolupráci s litovelskou farností zde město připravilo i ochutnávku mešních vín.

Od 11 do 15 hodin bude turistům otevřena budova knihovny, kde jsou připraveny komentované prohlídky každých 30 minut.

„Navzdory chladnějšímu počasí mohou ti otrlejší vyrazit na Lesánkovu cyklostrasu, klidně i pěšky. Budou zde atrakce pro děti, které budou plnit různé úkoly. U Šargouna si mohou všichni opéct špekáčky – ty si musejí vzít s sebou,“ lákal starosta.

Spolek Na Pavlínce připravil před Mlýnicí od 10 do 13 hodin výtvarné dílny pro děti i dospělé.

Největší zájem však město očekává o plavbu po Nečízu. Nasedat se bude u Mlýnice. Do budoucna plánuje Litovel ještě atraktivnější projížďky.

„Pracujeme na etapách opravy Nečízu, abychom nejen vyřešili havarijní stav toku, ale do tří let nabídli mimořádně zajímavou turistickou atrakci. Usilujeme o prohlášení toku památkou a díky tomu měli větší šanci na úspěch žádosti o dotace,“ popisoval starosta.