Historie malých plastových postaviček se začala psát již před 47 lety a své zástupce mají na výstavě v Litovli i figurky ze sedmdesátých let, dokonce vůbec první panáček - zedník. Návštěvníci přehlídky mohou porovnat tehdejší design s úspěšnou aktuální kolekcí těchto ikonických hraček. K vidění jsou zde stovky figurek.

„Igráčci se stali populární nejen v České republice, ale i v zahraničí. Výstava Fenomén Igráček je největší sbírkou původních, ale i současných Igráčků. Součástí litovelské výstavy je mimo všech ostatních lákadel také soutěž o ceny, dětská herna s Igráčky a také možnost zazávodit si na české autodráze Ites,“ zvala zájemce Věra Stojar, kurátorka výstavy z Inspirace Zlín.

Fenomén Igráček.
Figurka pomáhá bojovat proti koronaviru. Igráček už vybral přes milion korun

Firma EFKO, která se postarala o znovuobnovení výroby figurky a podstatné rozšíření igráčkovského světa, letos slaví 30 let své existence. „I když je Igráček naší vlajkovou lodí, není rozhodně tím jediným, co vyrábíme. Mnozí jistě znají naše legendární hry jako Kloboučku, hop, Soudruh, nezlob se, Dlouhý, Široký, Bystrozraký, Smolíček pacholíček, Detektiv nebo naši rodinnou hru Jožin z Bažin,“ vyjmenovával Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO-karton.

Výstava Fenomén Igráček je v litovelském turistickém centru přístupná denně od pondělí do neděle od 9 do 17 hodin. Vstupné dobrovolné.