Na otázku, kdy se začne sázet, je však podle vedení města brzy. V příštím roce chce mít odborníky, kterým svěří tento úkol i následnou péči o vinohrad, a jasno o financování nejen samotné výsadby rostlin. „Získali jsme povolení na výsadbu tří hektarů vinic,“ informoval Deník místostarosta Litovle Lubomír Broza.

Městský úřad tak napodruhé získal souhlas ÚKZÚZ, jenž vede Registr vinic a rozhoduje o právu vinnou révu pěstovat.

Litovli se podařilo, v co odborníci příliš nedoufali, a to prolomit bariéru v podobě evropského nařízení, které umožňuje rozšiřovat plochy vinic o jedno procento nových výsadeb. Více EU nepovoluje.

Turistů je letos v Litovli méně. 23. července 2020
Stigmatizovaná Litovel? Turistů letos poskrovnu, o kousek dál mají rušno

Výsadba? Spíš až za dva roky

Místostarosta však upozorňuje, že souhlas s výsadbou až tří hektarů révy je jedna věc.

„Teď řešíme B, a to, kdo vinici založí a bude se o ni starat, což v prvních letech nebude vůbec nic jednoduchého. Nějaká jednání s odborníky již vedeme,“ dodal.

Na pozemcích, které jsou pod pachtem, hospodaří Haňovičtí a zástupci města již se zemědělským družstvem jednají o jejich uvolnění.

„Pokud v příštích měsících seženeme odborníky, kteří se o vinici budou starat, je výsadba otázkou nejdříve příštího roku, ale spíše až toho následujícího,“ sdělil Lubomír Broza.

Souhlas s obnovou vinice Na Vinici přišel navíc v době, kdy do daňových příjmů obcí a měst dopadla koronavirová krize. Podle předběžných odhadů by jen výsadba mohla stát kolem tří milionů korun.

„Budeme usilovat o dotace, možnosti zde jsou, ale pokud bychom neuspěli, nevím, zda by zastupitelé byli nakloněni v této době uvolnit potřebnou částku z rozpočtu města. Uvidíme,“ poukázal místostarosta.

Do zastupitelstva předloží tento bod nejdříve ve chvíli, kdy už bude jasné, komu město založení vinice a její správu svěří a jak konkrétně vypadají možnosti podpory projektu ze státních peněz či dalších zdrojů.

Hanácké hody v Kojetíně 2020
Velkolepé hanácké hody bavily tisíce lidí. Táhla jízda králů i výprask

Jednají s vinaři z Přerova i z jihu

Zástupci litovelské radnice již jednali se zkušenými vinaři z Přerova-Předmostí.

„Máme svolanou schůzku s vinaři z jižní Moravy. Sbíráme informace a postupnými kroky hledáme cestu, jak celý provoz co nejlépe zajistit,“ uzavřel.

Réva by v budoucnu měla růst na svahu v kopci Rampach nad Myslechovicemi, místní část Litovle.

Na svažitém pozemku by působila jako ochrana proti vodní erozi a zafungovala by také jako opatření proti suchu.

Vinohrad by také přispěl k větší rozmanitosti krajiny Litovelska.

Sázení vinné révy v Odrlicích u Senice na Hané
Hanácké víno. Za Olomoucí rozšiřují vinohrad, sází přes tři tisíce hlav