„Je to něco, co si člověk nedovede představit, pokud to sám nezažil. V noci se mi to vrátilo. Soucítím velice s obyvateli postižených obcí,“ svěřila se v pátek ráno Deníku Zdeňka Frištenská.

Věřila, že Litovel postihla naprosto výjimečná situace, která se už v Česku nebude a nesmí opakovat.

„Nedá se na to zapomenout. Člověk si myslí, že čas vyléčí rány. Ano, to je pravda, ale nezapomenete. Je strašné, že toto opět musejí lidé zažívat. Bohužel v ještě větším rozsahu,“ dodala Frištenská, vedoucí Muzea Litovel.

Poničené domy v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku na snímku pořízeném 25. června 2021.
Z Olomoucka pro jih Moravy: hasiči, vojáci, peníze. Jak také pomoci?

Smršť a její následky v Litovli obyvatele nejpostiženější ulice tehdy naprosto vykolejily.

„Byla to extrémní situace, obrovský zásah do života. Lidé však musejí sebrat vnitřní sílu a začít znovu budovat,“ poukazovala na základě prožité zkušenosti.

Nejvíce jí tehdy pomohlo, když viděla, že bolest a všudypřítomné škody nejsou ostatním lhostejné a že hned přicházela pomoc.

„To nás drželo asi nejvíce. Když člověk chodil bezmocně kolem té spouště, a někdo podal pomocnou ruku. Z města přijeli, že uklidí ulici, aby byla průjezdná, vojáci přišli, co potřebujeme udělat. V noci jsme samozřejmě vůbec nemohli spát, ale trochu klidu nám dodalo, že jsme viděli, jak policisté se psem chodí kolem a hlídají, aby někdo nepřišel rabovat,“ ohlížela se 17 let zpět.

Litovel po řádění tornáda v červnu 2004
Jsme s vámi a pomůžeme, zní z Litovle. Takto tam ničilo tornádo v roce 2004

Ulice G. Frištenského pojmenovaná po slavném silákovi, kde stojí vila jeho praneteře, byla po běsnění tornáda neprůjezdná. Domy zůstaly bez střechy, s jejichž kusy vír mrštil i stovky metrů daleko.

„Okna byla rozbitá, jak tornádo proletělo barákem. Ničilo vše, co stálo v cestě. Chyběly ploty, zahrada byla srovnaná se zemí,“ popisovala zkázu Zdeňka Frištenská.

Litovelské tornádo dosáhlo stupně F3 z pětibodové škály. Stalo se jedním z nejsilnějších v novodobé historii České republiky. Rotující vír o rychlosti 330 kilometrů v hodině poničil zhruba třetinu desetitisícového města. Škody přesáhly 100 milionů korun. Kromě desítek rodinných domů byl poškozen místní pivovar a další podniky. Zcela vyvráceny nebo polámány byly ve městě stovky stromů. Opravy trvaly několik let.

„Zkáza to byla opravdu hrozná. Překonat nám ji pomáhala součinnost a pomoc, která okamžitě přicházela. To je v této chvíli vůbec to nejdůležitější,“ zopakovala Frištenská.