„Na Záložně? Nepřipadá v úvahu. Lidem z Ukrajiny je potřeba pomoct, jsou to chudáci, i tito, ale nelze velkou skupinu Romů ubytovat na náměstí. Jak by to tady za chvíli vypadalo?“ reagovala zhruba sedmdesátiletá žena, která v pondělí dopoledne procházela Masarykovou ulicí, přímo pod okny pokojů hotelové části Záložny, kde firma opravuje 18 bytů.

O tom, že se Litovel objevila na mapě 23 vytipovaných míst, kde podle reportáže mohou být na delší dobu umístěny početné, převážně romské skupiny běženců, diskutovali litovelští na sociálních sítích celou neděli.

„Mají dvojí občanství, ukrajinské a maďarské. Jsou z klidné části Ukrajiny, kde není válka. Zneužívají situace,“ reagovali například. Některé příspěvky byly podstatně kritičtější.

Budova Záložny v Litovli
Váleční uprchlíci najdou azyl v secesní Záložně v Litovli

Naprosto nevhodné

Šok to byl i pro starostu Viktora Kohouta.

„Poplach v neděli ráno a od té doby nedělám nic jiného, než že odpovídám na dotazy na toto téma. O ničem takovém nemáme informace, nikdo nás o tom neinformoval. Opravdu nevíme, odkud se tato zpráva vzala. Zlatý covid,“ povzdechl si starosta Litovle.

Zprávu o ubytování většího počtu běženců místní spojili právě se Záložnou, kde město opravuje byty.

„Kraj se zajímá o volné kapacity pro případné ubytování uprchlíků a my jsme začali pro tento případ opravovat prostory Záložny. Je to pro krátkodobé ubytování matek s dětmi z Ukrajiny. Pro nějaké velké skupiny mluvicí snad maďarsky? Naprosto nevhodné. Jde o reprezentativní kulturní stánek města,“ poukázal Kohout.

V Řídeči našla azyl skupina běženců z Kyjeva. Na snímku Filip Lorenc, třetí zleva, vedle něj stojí Nazar a paní Tamara s vnučkami. Vlevo na snímku paní Oxana a paní Ludmila. 7. dubna 2022
Závidět? Přijetí Ukrajinců v Řídeči bere dech, v obchodě jim otevřeli účet

Hejtman: Iniciativa někoho jiného

Litovel od počátku invaze Ruska na Ukrajinu pomáhá válkou zmítané zemi. Na Ukrajinu poslala půl kamionu humanitární pomoci, částečně dotuje dopravu ukrajinským dětem z ubytovny nacházející se směrem na Nové Zámky, kde je na 35 běženců. Těm pomohla zajistit internet a další věci.

Podle hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka není ve spolupráci s krajským centrem pomoci (KACPU) či hejtmanstvím aktuálně v regionu vytipované žádné místo pro ubytování takové početné skupiny běženců.

„Nemohu vyloučit, že je to iniciativa někoho jiného. Ve spolupráci či podporou KACPU se to neděje a já jsem žádnou takovou informaci od nikoho nedostal,“ reagoval Suchánek.

V turistické ubytovně v Pohořanech našlo dočasný domov několik desítek uprchlíků z Ukrajiny, březen 2022
Uprchlíci peníze z turistů nenahradí. Penziony pomoc dotují. Řeší, co dál

Charita: O ničem nevíme

O tom, že by Litovel měla být na seznamu pro možné ubytování „nepřizpůsobivých“ skupin běženců, nemá informace ani Charita Litovel, která spolupracuje s romskými iniciativami a pomáhá romským rodinám ve složité životní situaci.

„Nevíme o takové iniciativě,“ uzavřela Ludmila Zavadilová.

V případě ubytování válečných migrantů se v Litovli hovořilo také o vile, kde v minulosti sídlil úřad práce. Objekt spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podle starosty Kohouta však jednání o možném využití tohoto objektu v poslední době nebylo na stole.