Jedná se o nejrozsáhlejší sbírku akordeonů a heligonek minimálně ve střední Evropě. Jiří Sedláček dával kolekci dohromady více než 50 let. Většinu vystavených exponátů také postupně opravoval a jsou dodnes funkční.

„Mám velkou radost, že se to podařilo. Harmoniky se nerozprodají, ale celá moje sbírka bude zachovaná pro další generace,“ svěřil se Jiří Sedláček během středečního slavnostní otevření nového muzea.

Jiří Sedláček (vlevo) daroval městu Litovel unikátní sbírku harmonik. To pro ně chystá muzeum v litovelské Záložně
Senior daroval městu největší sbírku harmonik v Evropě. To pro ně buduje muzeum

„Pro Litovel to je turistický tahák,“ dodal sběratel, který má doma ještě několik desítek nástrojů.

V unikátní kolekci, pro kterou město vybudovalo moderní muzeum s interaktivními prvky, jsou zastoupeny nástroje více než 40 českých výrobců. K vidění jsou i atypicky vyrobené nástroje nebo tahací harmoniky starší 150 let. Některé vystavené nástroje si mohou návštěvníci i vyzkoušet.

„Součástí expozice jsou i akordeony z Itálie, Německa, Rakouska,“ zval sběratel do nových prostor.

Nemocnice ve Šternberku otevřela moderní interní pavilon, 15. června 2022
Ve Šternberku otevřel moderní interní pavilon. Nahlédněte dovnitř

Původní muzeum harmonik fungovalo jako soukromé v rodinném domě sběratele a vášnivého harmonikáře, který na akordeony a heligonky hraje od dětství.

„Díky panu Sedláčkovi se Litovel může chlubit unikátem, který nemá obdoby ve střední Evropě. Rozhodně se pokusíme o zápis do Guinnessovy knihy rekordů,“ dodal starosta města Viktor Kohout.