Díky příznivému počasí však zatím žádná z uvedených staveb nemá velký skluz, nejpozději do konce roku by měly být všechny hotové.

Šoféři, kteří v těchto dnech přijíždějí do Litovle ve směru od Olomouce, narazí nejméně na tři překážky v dopravě. V Palackého ulici se u firmy Head staví bezbariérový autobusový záliv, o pár stovek metrů dál v Dukelské ulici se kvůli výstavbě mostu jezdí přes provizorní ocelové lávky a na nedalekém Staroměstském náměstí se buduje nový kruhový objezd.

„Doprava je v těchto úsecích stále částečně omezená, provoz řídí semafory. V dopravních špičkách se tam tvoří dlouhé fronty vozidel. Mimo to je uzavřená také ulice Čihadlo, kde se opravuje vozovka a chodníky. Díky příznivému počasí však zatím žádná ze staveb nemá zpoždění,“ řekl vedoucí odboru dopravy litovelské radnice Pavel Filípek.

Největší obavy Litovelští měli z toho, že se do Vánoc nestihne dokončit nový most v Dukelské ulici. Zatím však počasí stavbařům přeje, takže práce běží podle harmonogramu.

„Pokud nepřijdou mrazy a sníh, tak se to ještě letos stihne. Momentálně je vybetonovaná mostovka, ta se ve středu bude izolovat. Pak následuje betonování říms a později pokládka jednotlivých vrstev vozovky. Pokud bude i nadále stejně příznivé počasí, zvládne se to do půlky prosince. Důležité je, aby venkovní teploty neklesly pod pět stupňů Celsia, to už by práce zbrzdilo,“ uvedl krajský mostmistr Jaroslav Ostrejš ze Správy a údržby silnic Olomouckého kraje.

Přibližně ve stejnou dobu by měl být hotový rovněž nový rondel u hotelu Modrá hvězda. Právě tam probíhá druhá etapa stavebních prací, objížďka je vedená přes ulice Červenská a Severní a napojuje se na ulici Uničovskou.

„Teď pracujeme na podkladních vrstvách nové vozovky. Pokud se nezhorší počasí, bude se začátkem prosince asfaltovat. Do Vánoc by měl být nový kruhový objezd hotový,“ sdělil referent odboru místního hospodářství a stavebních investic litovelské radnice Petr Navrátil.

Do konce listopadu by měla být kompletně dokončená také rekonstrukce vozovek a chodníků v ulici Čihadlo. „Jsou tam už hotové obrubníky, probíhá pokládka nové zámkové dlažby a úpravy chodníků. Zatím to vypadá, že se to stihne v termínu,“ dodal Navrátil.

V polovině prosince by už lidé, kteří do Litovle dojíždějí autobusy, měli využívat novou autobusovou zastávku v Palackého ulici. Naproti firmy Head se staví dělicí ostrůvek a upravuje bezbariérový přechod pro chodce.

„Počítá se tam s bezpečnými nájezdy pro vozíčkáře a s výrazným osvětlením přechodu. Nově řešená zastávka umožní zajíždění nízkopodlažních autobusů. Podobné bezbariérové úpravy nyní probíhají také v Chudobíně, v Kollárově ulici a nedaleko Papcelu v Uničovské ulici,“ řekl pracovník odboru místního hospodářství a stavebních investic litovelské radnice Martin Kopečný.

Kolik co stojí

- Most Dukelská ulice stojí celkem 33 milionů korun.
- Kruhový objezd na Staroměstském náměstí stojí 14 milionů korun a hradí jej Olomoucký kraj, město Litovel zaplatí další 3,4 milionu korun za chodníky a přechody pro chodce. (na snímku)
- Rekonstrukce vozovky a chodníků v ulici Čihadlo stojí 5 milionů korun, 85 procent částky hradí dotace z fondů Evropské unie, zbytek město ze svého rozpočtu.
– Nová autobusová zastávka v Palackého ulici, bezbariérové přechody v Chudobíně, v Kollárově a v Uničovské ulici stojí 4,35 milionu korun, z toho 2,285 milionu procent pokryje dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury, částku 800 tisíc korun hradí Olomoucký kraj, zbývající 1,265 milionu pokryje buď Regionální operační program nebo rozpočet města Litovel.