Už teď se však město obává reakcí občanů, kteří v minulosti protestovali proti kácení stromů v parcích poškozených tornádem.

Nový projekt na obnovu alejí v ulicích Sochova, Bezručova a Československé armády si teď mohou obyvatelé Litovle prohlédnout na odboru životního prostředí tamní radnice. Město k výměně zeleně přistoupilo kvůli tomu, že stávající stromy ve zmíněných ulicích už jsou ve špatném zdravotním a estetickém stavu.

„Dosud jsou tam staré lípy a břízy, musíme je co nejdřív vyměnit za nové. Novou alej by měly tvořit jen lípy. Náklady odhaduji na několik set tisíc korun. S kácením začneme letos na podzim, vše by mělo být hotové do konce příštího roku. Rádi bychom u nás vytvořili jakousi zelenou linii, cyklisté projíždějící městem pojedou v pěkném prostředí a v příjemném stínu mladých stromů,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí Pavel Kurfürst.

Projekt na výměnu staré zeleně připravila litovelská radnice ve spolupráci s odborníky. Obyvatelé Litovle se mohou vyjádřit k tomu, co se jim na tomto záměru nelíbí. „Máme už zkušenosti s tím, že se v podobných případech často sejde spousta protichůdných názorů. V minulosti parky poničilo tornádo, desítky poškozených stromů jsme tehdy museli vykácet. Místní občané proti tomu tenkrát hodně protestovali. Později si však novou podobu městských parků velmi chválili,“ vzpomněl Kurfürst.