Jestli bude jejich „domácí vězení“ pokračovat i v dalších dnech, se dozvědí v neděli poté, co hygienici vyhodnotí opatření a celkovou epidemiologickou situaci.

Z oblasti, kde žije téměř 25 tisíc obyvatel, je nemalá část potvrzených případů infekce Covid-19 v rámci Olomouckého kraje, kde bylo v pátek večer evidováno celkem 197 nakažených.

„Kynice už vědí, že jim ve středu 1. dubna končí uzávěra. Litovel, Červenka a Uničov musí čekat na rozhodnutí krajské hygieničky až do nedělního odpoledne. Doufáme, že nás tu nenechají do Vánoc…,“ komentoval Uničov nejistotu na sociálních sítích.

V uzavřené zóně panuje nervozita.

„Značná. Objevují se už také agresivní útoky, někteří lidé se zlobí a odkazují na Listinu základních práv a svobod,“ popisoval starosta Litovle Viktor Kohout.

„Volají občané, ozývají se firmy. Nedovednou si představit, že bychom v tomto žili ještě další dny,“ dodal.

"Lidé jsou vycvičeni, pravidla dodrží"

O případném zrušení mimořádného opatření, kterým hygienici poslali Litovel, Uničov a Červenku do izolace, rozhodnou odborníci do neděle.

„Budou vyhodnocovat opatření a analyzovat celou situaci. Nejpozději v neděli ve 12 hodin máme obdržet oficiální stanovisko, zda karanténa oblasti bude dále, nebo ne,“ uvedl Kohout.

„Poprosili jsme, aby se v případě, že odborníci budou váhat a bude to 50 na 50, přiklonili ke zrušení opatření. Lidé už jsou tak vycvičeni, že všichni budou dále dodržovat všechna pravidla,“ přimlouval se starosta.