Zastupitelstvo si na své první schůzi minulý týden totiž zvolilo radu téměř v takovém složení, jaké bylo načrtnuto v koaliční smlouvě podepsané zástupci Sdružení nezávislých kandidátů, Sdružení nezávislých kandidátů – Občané a sportovci Litovelska a sociálních demokratů.

Až na jednu výjimku – koaliční kandidát Zdeněk Potužák (SNK) zvolen nebyl. Koalice si za to paradoxně může sama. Město prozatím provizorně vede místostarosta Petr Šrůtek (ČSSD).

K druhému volebnímu pokusu by se zastupitelstvo mělo sejít za týden.

Tři politická uskupení, která se dohodla na písemné koaliční smlouvě, mají v litovelském zastupitelstvu osmnáct křesel z pětadvaceti, volba hlavy města se proto před prvním zasedáním zdála být celkem pohodlnou záležitostí.

Chyběl jeden hlas

Tyto představy se však rozplynuly hned při volbě starosty. Koaličnímu kandidátovi na tuto funkci Zdenku Potužákovi nakonec ke zvolení jeden hlas chyběl. A dvanáct hlasů dostal shodně i jeho soupeř z řad opozičních občanských demokratů Blahoslav Papajk.

„Překvapilo mě to. Byla podepsána koaliční dohoda. Počítali jsme s tím, že když někdo něco podepíše, tak si za tím stojí. Opozici se ale podařilo získat hlasy v našich řadách,“ komentoval dění na zastupitelstvu Potužák.

Opozičnímu kandidátovi dal svůj hlas v tajné volbě jeden zástupce sdružení SNK – Občané a sportovci Litovelska a stejně hlasoval i jeden sociální demokrat.

Ovšem i samotní Nezávislí, kteří Potužáka navrhli, znemožnili volbu svého kandidáta, když dva z jeho členů členů hlasovali proti. Jeden z koaličních zastupitelů se navíc hlasování zdržel.

„Naši lidé byli ovlivnění opozicí. Koalice je jednotná v tom, že chceme spolupracovat, a ve čtvrtek máme další jednání. Své členy, kteří hlasovali jinak, přesvědčujeme, že naše volba je správná,“ sdělil Potužák.

Další dějství povolebního seriálu se odehraje příští čtvrtek na jednání zastupitelstva.