Pomůže mu nový výbor složený ze zástupců osad. Jeho vznik ve čtvrtek odsouhlasilo zastupitelstvo města. Zajistí lepší informovanost osadních výborů a efektivnější spolupráci mezi centrální Litovlí a periferií.

Na nových pravidlech fungování se po sérii jednání dohodli zástupci rebelujících osad, vedení města a opozičních zastupitelů.

„Domluvili jsme se na určitých kompromisech a novém způsobu komunikace. Ne, že by nefungovala, ale byla řada nedostatků, které vyústily v tuto krizi,“ shrnul starosta Viktor Kohout (SNK).

Zastupitelstvem by schválen vznik nového Výboru zástupců místních částí. Ten bude zprostředkovávat samosprávě a úředníkům konkrétní žádosti místních částí a jejich představy o rozvoji okrajových lokalit.

„Odsouhlasili jsme částku na drobná vydání do rozpočtu, která bude ve výši 2400 korun na občana, a to se bude hlídat,“ ujistil starosta Kohout. Doposud částka činila 200 korun. Tyto finanční prostředky budou použity na základě požadavku místních částí.

Výbor bude mít v čele zastupitele města, a ten bude předkládat návrhy "osadníků" zastupitelstvu města.

„Z Výboru by se měla zpráva přednést na každém zastupitelstvu při kontrole usnesení,“ vysvětloval pravidla místostarosta Lubomír Broza (SNK).

Špatná komunikace a přehlížení problémů

Rozvodem pohrozily osady kvůli dlouhodobému přehlížení problémů v okrajových částech Litovle, kam podle kritiků plyne minimum peněz z městské kasy. Poukazovali na špatnou komunikaci ze strany vedení města či chybějící dlouhodobou koncepci rozvoje místních částí.

„Z výsledku mám dobrý pocit. Jako město potřebujeme jít dál. Je to jako v manželství, když víte, že vám žena zahýbá: špatně se vám pracuje, nevíte, jestli máte podepsat smlouvu, co dělat. Nyní vše směřuje k tomu, že krize je zažehnána,“ uvedl po zasedání zastupitelstva Kohout.

Podle mluvčího rebelujících místních částí Vítězslava Špundy nyní v osadních výborech sepíší konkrétní požadavky a začnou pracovat ve Výboru zástupců místních částí, jehož členy si zvolí v nejbližších dnech.

„Jako Výbor budeme iniciovat priority a navrhneme časový rozvrh. S tím půjdeme do zastupitelstva, které bude rozhodovat,“ popsal kroky.

Odtržením od Litovle a vytvořením samostatné obce v říjnu pohrozilo deset z jedenácti místních částí. Pokud by exit nastal, Litovel by zůstala se Třemi Dvory a žilo by zde zhruba 7 300 obyvatel, oproti současným 9 900 obyvatel.

Více přineseme v sobotním tištěném vydání Olomouckého deníku 23. listopadu