Může mít člověk radostnější práci, než přivádět na svět malé děti?  

Myslím si, že každá profese má svoje kouzlo. Nejinak je tomu v porodnictví a v gynekologii, které jsem si, jako svůj obor vybral já. Na škole jsem zvažoval i jiné obory, ale gynekologie a porodnictví u mne zvítězily. Jde o obor velmi pestrý, který spojuje léčbu konzervativní i chirurgickou a využívá nejmodernější trendy v medicíně. A jeho zcela jedinečnou součástí je navíc porodnictví a práce na porodním sále.

Vy sám jste se narodil ve šternberské porodnici?

Se šternberskou porodnicí jsem úzce spjatý, nicméně narodil jsem se v Olomouci.

Kolik dětí jste v Šternberku přivedli na svět v posledních dvou třech letech?

V průměru v naší porodnici přivedeme na svět kolem tisíce dětí ročně.  Za letošních prvních 6 měsíců jsme již na svět pomohli 507 novorozencům a za poslední tři roky jsme u nás odrodili 2 625 dětí. V roce 2014 byla porodnice na několik měsíců uzavřená, protože prošla kompletní rekonstrukcí. Kdy bylo mimo jiné kompletně zmodernizováno oddělení šestinedělí, kde jsme i s ohledem na poptávku navýšili počet plně vybavených nadstandardních pokojů na 6 a celkem je tedy na oddělení 10 pokojů jednolůžkových a pět pokojů dvoulůžkových.

Vy osobně, máte přehled, kolik dětí jste odrodil během své kariéry?

Přesnou statistiku si v tomto ohledu nevedu, ale i s ohledem na to, že letos pracuji ve šternberské porodnici 24 let, pohybuje se číslo v řádu několika stovek narozených dětí.

Šternberská nemocnice působí celkem nenápadně, nicméně porodnici má vyhlášenou a jezdí k vám rodit maminky z širokého okolí. Čemu to přikládáte?

Naše porodnice i gynekologie se dlouhodobě těší výborné pověsti, na čemž má hlavní zásluhu především stabilita, sehranost, odborná erudice a perfektní práce celého našeho zdravotnického týmu. K tomu přispívá fakt, že jsme součástí zdravotnického holdingu AGEL, což nám poskytuje kvalitní zázemí. 

Jaké jsou výhody šternberské porodnice v porovnání s velkými nemocnicemi?

V naší porodnici, mimo kvalitní zdravotnické péče, můžeme ženám nabídnout příjemné rodinné prostředí a plně individuální přístup ke každé rodičce, či gynekologické pacientce. Rodičkám, které mají obavu z porodních bolestí, můžeme nabídnout celou paletu metod porodnické analgezie, od aromaterapie, přes injekční tlumení bolesti, inhalační analgezii až k nejúčinnější epidurální analgezii.

Co si myslíte o alternativních porodech? Toto téma je v mediích často propíráno.

Víte, často k nám přicházejí rodičky s různými porodními plány a různými představami o porodu. Jak jsem již výše uvedl, ke každé rodičce máme individuální přístup a některé věci jsou z medicínského hlediska akceptovatelné, jiné ne. Ideální je vše vykomunikovat předem. Proto také nabízíme porodní kurzy, návštěvy porodního sálu a oddělení, a také si rodičky sledujeme v naší předporodní ambulanci po předání ošetřujícím gynekologem již od 36-37 týdne těhotenství až do porodu. Rozhodně však odmítám porody doma. Rizika pro rodičku i novorozence jsou veliká. Vrátím- li se zpět k porodnímu plánu, pro nás porodníky je tímto plánem spokojená rodička a zdravý novorozenec.

Váš názor na rostoucí porody císařským řezem a je pravdou, že takto narozené děti nejsou v životě správně průrazné?

Je pravdou, že nejen u nás v České republice, ale ve všech vyspělých zemích světa narůstá počet císařských řezů. Souvisí to především s tím, že se věk rodiček a zejména prvorodiček zvyšuje, stoupá procento maminek rodících po umělém oplodnění, existují rizika, která tady před několika desítkami let nebyla, a nevěděli jsme o nich. A k dětem rozeným císařským řezem. Já takovýto názor nezastávám. Za celou dobu, kdy se porodnictví, jehož neoddělitelnou součástí je císařský řez, věnuji, nemám ani v tomto směru žádnou negativní zpětnou vazbu od našich rodiček. Navíc přes 90% plánovaných císařských řezů provádíme ve spinální anestezii, kdy je rodička při vědomí a má tak i při této operaci bezprostřední kontakt s novorozencem např. ve formě tzv. bondingu.

Jak to vypadá s investicemi do vašeho oddělení?  Co už proběhlo a jaká vylepšení plánujete pro nejbližší léta?  

Jak jsem již uvedl, máme krásné moderní gynekologicko-porodnické oddělení s plně vybavenými operačními sály a moderní nově zrekonstruovanou porodnici s porodními boxy a šestinedělím. V rámci skupiny AGEL šlo o jednu ze zásadních investic. Každoročně investujeme do moderní medicínské techniky ať již operační, porodnické, či ambulantní. Už za několik dnů otevíráme zcela novou, moderně vybavenou gynekologicko-porodnickou ambulanci v Lékařském domě v Litovli. Zde budeme poskytovat komplexní péči pro gynekologické pacientky všech věkových kategorií a také prenatální péči pro těhotné ženy. K dispozici bude mimo standardního vybavení gynekologické ordinace také špičkový ultrazvuk a kardiotokografické monitor. Péči budou zajišťovat erudovaní lékaři našeho gynekologicko porodnického oddělení Šternberk.

Je možné si nové pracoviště prohlédnout?

V rámci otevření ambulance chystáme 1. září pro veřejnost Den otevřených dveří. V době od 13 do 16 hodin budou zájemkyním, ale i zájemcům, zpřístupněny prostory naší nové ambulance v Lékařském domě v Litovli. Bude zde přítomen také náš ambulantní zdravotnický tým a ženy tak mohou využít bezplatné konzultace s odborníky přímo na místě. Mohou se již také objednat a registrovat do naší odborné péče. V pondělí 4. září pak ambulanci spouštíme v ostrém provozu.