Přesný termín ale stále není známý, vyloučen není ani příští rok.

V historické aleji má nově zakořenit 108 lip. Odborníci je vybrali kvůli větší odolnosti, než měly předešlé jírovce.

„V současné době probíhá administrativní proces přípravy nové výsadby stromů v Rudolfově aleji. Pokud nám to klimatické podmínky dovolí, sázet by se mělo ještě do konce tohoto roku," uvedl ředitel městské akciové společnosti Výstaviště Flora Olomouc Jiří Uhlíř.

Právě na výběrovém řízení podle výstaviště, které se o parky stará, závisí datum výsadby.

„Jsme na ni nachystáni, což ovšem neznamená, že automaticky vyhrajeme výběrové řízení na realizaci," dodal mluvčí společnosti Adam Fritscher.

Výzvu na veřejnou zakázku chce olomoucký magistrát vypsat v nejbližší době.

„Ihned po dokončení může začít výsadba. Záleží tedy na dvou faktorech – na průběhu projednání veřejné zakázky i na počasí, protože například při lednových mrazech výsadba samozřejmě neprobíhá," sdělil mluvčí magistrátu Michal Folta.

Akci mají zaplatit finanční dary

Do sázení se bude moci opět zapojit i veřejnost.

„Už nyní evidujeme více než tři desítky zájemců o novou výsadbu," řekl náměstek primátora Aleš Jakubec (TOP 09).

„V řadě případů se jedná o stejné dobrovolníky, kteří se účastnili již předchozího sázení jírovců v letech 2010 a 2012 a zasazení stromu tehdy měli spojené s nějakým osobním příběhem, například sňatkem či narozením dítěte," doplnil Jakubec.

Výstaviště Flora Olomouc také Olomoučany vybízí, aby na výsadbu sazenic přispěli finančním darem. Z vybraných peněz chce akciová společnost města akci zaplatit.

„Finanční dary jsou pro zájemce vhodnou alternativou, jak se mohou do procesu obnovy aleje zapojit, a slouží čistě k pokrytí nákladů na novou výsadbu stromů v parcích," řekl mluvčí výstaviště. Hlásit se lze na oddělení propagace společnosti.

Větší rozestupy mezi stromy

Přes dvě stě stromů nechalo město na doporučení expertů v březnu vykácet kvůli nákaze.

Jírovce, které měly v době výsadby více než deset let a byly přivezeny z Německa, podléhaly slizotokové nekróze. Na infekční onemocnění neexistuje účinná léčba.

Lípa velkolistá se v parku objeví v polovičním počtu. V nové podobě aleje jsou totiž navržené větší rozestupy mezi stromy.

Vzdálenost mezi kmeny bude deset metrů, první výchovný řez by tak měl přijít po třiceti letech.