VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Linku na plastový odpad ve Šterberku nemine „velká“ EIA

Linku na přeměnu plastového odpadu na olej pro petrochemický průmysl čeká „velká“ EIA, která prověří vlivy záměru na životní prostředí.

18.12.2017
SDÍLEJ:

Na debatu o "spalování" plastů ve Šternberku přišla do kulturního domu zhruba stovka obyvatel. Investor je ujišťoval, že linka je bezpečná a ovzduší neznečistí rakovinotvornými látkami.Foto: Deník / Tauberová Daniela

Takový je závěr takzvaného zjišťovacího řízení zveřejněný ministerstvem životního prostředí. Proti zprovoznění linky ve Šternberku nedaleko místního sídliště se postavilo vedení města. Svůj nesouhlas sdělil ministerstvu i nespočet místních obyvatel.

Starosta: Nepřejeme si, aby byl záměr ve městě realizován

„Nepřejeme si, aby byl záměr ve městě, navíc v blízkosti sídliště, vůbec realizován. Příprava projektu tedy pokračuje, nicméně ten jde do velké EIA, za což jsme rádi,“ reagoval starosta Stanislav Orság na ministerský závěr po provedeném zjišťovacím řízení.

„Budeme sledovat, co se bude dít s projektem dále, a pokud bude zjištěno, že znamená rizika pro životní prostředí, podnikneme další kroky, aby se ve Šternberku neuskutečnil,“ dodal.

K záměru „Výroba minerálního oleje Šternberk“, se kterým přišla do města pražská společnost ADI OIL, se vyslovilo město Šternberk, kraj, hygienici, inspekce životního prostředí, odbor ochrany ovzduší ministerstva životního prostředí, Hnutí Duha, spolek Arnika a stovka místních občanů. Požadují důkladnější posouzení záměru vzhledem k životnímu prostředí.

15 důvodů pro EIA

Jen odbor životního prostředí šternberského městského úřadu předložil patnáct důvodů, proč by měl být záměr projednán v rámci EIA.

Mimo jiné poukazuje na nevhodné umístění linky v lokalitě, ve které již v současné době dochází k překračování imisních limitů pro denní koncentrace PM10 a roční koncentrace benzo(a)pyrenu, a v blízkosti nejbližší obytné zástavby.

Odpor ze strany obyvatel

Na odpor narazil plán firmy u samotných obyvatel. Stovka z nich napsala ministerstvu, že nesouhlasí se zprovozněním linky na území Šternberka, protože se obává značných rizik pro životní prostředí i zdraví obyvatel.

Lidé požádali o posouzení záměru v rámci EIA a dožadují se vydání nesouhlasného stanoviska k jeho realizaci. V „petici“, kterou podepisovali, kritizovali zavádějící tvrzení v popisu záměru.

„Je v něm uvedeno, že v depolymerizační lince budou zpracovány plastové odpady z ruční třídící linky. Co se stane, pokud zaměstnanci třídící linky do procesu pošlou nevhodný druh plastu (PET, PVC)? Nedovolte, aby zdraví obyvatel města bylo ohroženo uvolňováním toxických látek!“ stálo na arších na nástěnkách blízkých panelových domů.

Inspekce? Bez připomínek

Naopak bez připomínek a požadavku na posouzení záměru z hlediska dopadu na životní prostředí obyvatel nechala záměr v rámci zjišťovacího řízení Česká inspekce životního prostředí, oblastní inspektorát Olomouc. Zásadní připomínky nepřipojili ani olomoučtí hygienici.

Podle ministerstva životního prostředí, které je v tomto případě správním úřadem a proces EIA vede, vyplynulo ze zjišťovacího řízení, že záměr může mít významné dopady na životní prostředí, a proto nařídil posouzení podle příslušného zákona.

„Dokumentaci EIA je nutné zaměřit především na vliv na obyvatelstvo a veřejné zdraví, zajištění kvality vstupního materiálu, řešení zdravotní nezávadnosti a rizik nakládání s výstupními produkty, vlivy na ovzduší, vody, zápach, hluk,“ diktovalo ministerstvo prioritní oblasti.

"Spalovna v přestojení"?

Společnost ADI OlL se chystá ve Šternberku rozjet moderní linku, která by měla ročně vyrobit 292,3 tun minerálního oleje. Surovinou pro výrobu bude plastový odpad – kapacita do 348 tun/rok. Jde o technologii, kdy elektrickým ohřevem topných pásů vzniká z drceného plastového odpadu minerální olej. Vedlejšími produkty jsou plyn a tuhý odpad.

Zatímco kritici mluví o „Spalovně v přestrojení“, investor se vůči takového označení ostře ohradil. Škodlivé látky do procesu rozkladu plastu na surovinu pro petrochemický průmysl podle něj nevstoupí.

„Je to v našem zájmu. Kritické látky vyjmeme, počítáme s dotříděním,“ bránil se na setkání s občany jednatel ADI OIL Eduard Wipplinger.

Podobná výroba i jinde

Wipplinger sdělil jíž dříve Deníku, že firma nechce spustit nic nevyzkoušeného. „Podobné provozy jsou například na Islandu či ve Španělsku. Francouzský Total takto zpracovává potravinami znečištěné plastové obaly a vyrábí z nich olej jako surovinu pro svůj chemický průmysl,“ bránil se. Podle firmy jde o bezpečnou alternativu spalování a skládkování nerecyklovatelných obalů.

Šternberk nevozí nerecyklovatelnou část plastového odpadu do spalovny, ale firma jej skládkuje a za to také platí.

„Pro záměr bude využito kompaktní strojní zařízení, které je certifikované a proces výroby oleje funguje probíhá v uzavřeném okruhu. S výstupy, olejem, bude nakládáno podle příslušných technických a legislativních norem a předávány budou autorizovaným osobám,“ ujišťoval.

Autor: Daniela Tauberová

18.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Pomocní pracovníci v dopravě a 1 000 Kč

Pomocní pracovníci v dopravě a skladování Výpomoc při zásobování, manipulace s koberci Olomouc. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 1000 kč, mzda max. 3000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: náměstí Hněvotínská 825/54B, 77900 Olomouc. Kontaktní osoba pí Matějíčková, Veselská. Vhodné pouze pro fyzicky zdatné uchazeče, neboť se jedná o manipulaci s koberci a dalším zbožím při závozu prodejny, nevhodné pro mladistvé, 95,-Kč/h, doba dle potřeby. Bližší informace přímo na prodejně KOBERCE TREND Olomouc. Pracoviště: Limex čr, s.r.o. - 031 - koberce trend olomouc, Hněvotínská, č.p. 825, 779 00 Olomouc 9. Informace: -, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 73 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech Úklid - prac. Šternberk. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 73.2 kč, mzda max. 85 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: MÚ Šternberk, místo plnění: Horní náměstí 9, Horní náměstí 16, Opavská 1, Radniční 18, Šternberk. Nástup možný ihned., Informace o pracovním místě: Pravidelný úklid místností a objektů manuálním nebo strojním způsobem. Vysávání koberců, stírání podlah, vynesení odpadků, otření omaků na nábytku, úklid sociálního zařízení, otření prachu. , Směnnost: ranní, odpolední 7:00 - 15:00 hod., Pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle par. 80 zák. č. 435/2004 Sb. (OZP) , Požadujeme: spolehlivost. , První kontakt POUZE telefonicky na 723 612 506, prace@forcorp.cz., Nechodit na pracoviště!. Pracoviště: Forcorp group spol. s r.o. - prac. mú šternberk, Horní náměstí, č.p. 57, 785 01 Šternberk 1. Informace: Renáta Marková, +420 723 612 506.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 15 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník/skladnice pro příjem zemědělských plodin. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Přerovská č.p. 526/41, Olomouc., Práce na čističe osiv., Prac. doba: 6:00 - 14:00 hod., Zam. výhody: 25 dní dovolené., Kontakt je možný POUZE telefonicky.. Pracoviště: Morseva, spol. s r.o., Přerovská, č.p. 526, 779 00 Olomouc 9. Informace: P. Král, +420 775 642 495.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 86 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Pracovník ostrahy - prac. Olomouc. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 86.2 kč, mzda max. 88 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Hanácká kasárna Olomouc, 1. máje 803/1, 779 00 Olomouc , Informace o pracovním místě: obsluha zařízení operačního střediska, kamerového systému, zabezpečovacího systému a PC, ostraha objektu, obchůzky, kódování, kontrola objektů kontrola osob vstupujících do objektu, zamezení vstupu neoprávněným osobám pravidelné obchůzky. , Pracovní doba: nepřetržitý provoz. , Pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle par. 80 zák. č. 435/2004 Sb. (OZP). , První kontakt možný POUZE mailem nebo telefonicky 723 612 506, nechodit na pracoviště.. Pracoviště: Forcorp group spol. s r.o. - prac. hanácká kasárna olomouc, 1. máje, č.p. 803, 779 00 Olomouc 9. Informace: Renáta Marková, +420 723 612 506.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cestující na to signalizaci upozorňuje i plakátek nalepený na skle dveří některých starších vlakových souprav.
1 16

Světýlka a plakátky. Po pádu holčičky z vlaku dráhy upravily vagony

Srážka focusu s golfem u Medlova
3

Focus sestřelil golf ze silnice, dvě spolujezdkyně zraněny

Bezdomovce zavraždil, potvrdil soud. A "napařil" muži 12 let

Dvanácti lety odnětí svobody za vraždu bezdomovce, potrestal v pondělí Krajský soud v Olomouci pětadvacetiletého Jiřího Christa.

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. června 2018.

Free fest v Litovli: cyklistický závod i Mňága a Stracené ráj

Už jedenáctý závod Litovelským Pomoravím si v sobotu nenechali ujít stovky cyklistů všech věkových kategorií. Zvolit si mohli buď patnácti nebo třicetikilometrovou trasu.

Klíšťata útočí, v kraji přibývá nemocných encefalitidou

Maminka dvou dětí z Velkých Losin si klíštěte na svém těle nevšimla. Do nemocnice přišla až s úpornými bolestmi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT