Už po dvaadvacáté se tam koná Lidový rok. Letos nese folklórní festival podtitul Lidový rok se Slezskem a uskuteční se v rámci mezinárodního projektu Haná ve Slezsku, Slezsko na Hané. Partnerem města Velká Bystřice je Muzeum opolské vesnice.

„Můžeme se těšit na polské soubory, české indický soubor. Nejvíc se těším na koncert Vlasty Rédla. Zpestřením bude i farmářský trh na kterém budou polští farmáři, budou tam i slovenští řemeslníci,"in­formoval starosta Velké Bystřice Marek Pazdera.

Festivalové programy se uskuteční v amfiteátru v Zámeckém parku a na zrekonstruovaném Zámeckém náměstí. Mezinárodní přehlídky se zúčastní soubory ze všech hlavních folklórních oblastí Moravy, zástupci českých regionů, čtyři přední folklórní soubory z Polska a tři folklórní soubory ze slovenského Požitaví.

„Pro diváky bude jistě velmi atraktivní vystoupení indického dětského souboru Ferrishwheel z Bombaye nebo koncert Vlasty Rédla s kapelou. Večer bude zakončen bohatým ohňostrojem," lákají pořadatelé.

Po oba festivalové dny bude zpřístupněna ve spolkové místnosti radnice folklórní výstava na téma Hanácké grunt: Ô stařenke doma a v galeriizet v západním křídle zámku mohou příchozí shlédnout výstavu soch Jana Buchty.

V prostoru Zámeckého náměstí bude připraven 2. Farmářský trh, v rámci něhož mohou zájemci ochutnat speciality od místních farmářů a polských zemědělců a v přilehlých prostorách náměstí se bude konat jarmark lidových řemesel s tradičním předváděním výroby.