„Dohodli jsme se, že zatím nabídky pana hejtmana nevyužijeme a budeme usilovat o svolání mimořádného zastupitelstva," řekl ve středu Ivo Slavotínek z Koalice pro OK.

Její zastupitelský klub se sešel o víkendu a vyzval hejtmana, aby do středy svolal zasedání zastupitelstva, kde by objasnil obvinění z podplácení.

„Prohlásil, že k tomu důvod nevidí. Členové Koalice ale názor nezměnili a chtějí, aby se obvinění projednalo veřejně. Začali jsme sbírat podpisy," uvedl krajský předseda lidovců a lídr strany do krajských voleb Ivo Slavotínek s tím, že hlasování o důvěře na mimořádném plénu je až druhá věc.

Trváme na svolání mimořádného zastupitelstva, říká Šarapatka

Podporu pro žádost, kterou již Koalice sepisuje a připojí k ní podpisové archy jednotlivých klubů, nachází u TOP 09 a STAN. Ani ti se tento týden s hejtmanem nesejdou.

„Trváme na svolání mimořádného zastupitelstva. Za klub jsem odnesl žádost v pondělí," připomněl ve středu předseda klubu zastupitelů TOP 09 a STAN Bořivoj Šarapatka.

V pátek se sejde krajské předsednictvo TOP 09 a zastupitelé a podle předsedy klubu rozhodnou o dalším postupu.

„S panem hejtmanem se tento týden nesejdeme. Až jak rozhodneme," doplnil.

Ke svolání mimořádného zastupitelstva potřebuje opozice třetinu zastupitelstva. Bez občanských demokratů je na 12 hlasech z celkových 55.

V pátek podá hejtman vysvětlení u ODS

Zastupitelský klub ODS se kvůli hejtmanovi sejde v pátek odpoledne. A jeho nabídku přijal.

„Poté, co pan hejtman podá vysvětlení, projedná klub další postup," sdělil předsedkyně klubu Markéta Záleská.

Rozbořil v pondělí jednal s předsedy všech klubů zastupitelstva.

„Shodli jsme se, že hlasování o důvěře napříč celým zastupitelstvem nemá oporu v zákoně. O důvěru jsem požádal klub ČSSD a KSČM," sdělil hejtman.

Opozice by se totiž při takovém hlasování dostala do složité situace. Pro stávající krajskou vládu nehlasovala a hejtmana by opozičníci nepodpořili pravděpodobně z principu, bez ohledu na to, zda je přesvědčil o tom, že nenabízel zprostředkování úplatku a své marginální roli v kauze, nebo ne. Sociální demokraté na krajské úrovni vyjádřili hejtmanovi jasnou podporu už v pátek. Za komunisty půjde společně s krajským šéfem strany Jiřím Zemánkem v pondělí.

Jsem svázán mlčenlivostí, říká hejtman

Stíhaný hejtman ve středu zopakoval, že je svázán mlčenlivostí a nemůže se zastupiteli probírat podstatu trestní věci.

„Nemohu sdělit žádnou novinku, ale to, co jsem už víceméně řekl," poznamenal.

„Pokud někdo svolá mimořádné zastupitelstvo, nebudu se, a ze zákona se ani nemohu, tomu bránit. Nicméně musí mít 30 procent zastupitelů. V takovém případě do 21 dnů svolám mimořádné zastupitelstvo a budu říkat to, co bych říkal, kdyby akceptovali moji nabídku na návštěvu klubu," uvedl hejtman v reakci na postoj Koalice pro OK a TOP 09 a STAN.

V olomoucké korupční kauze, v níž jde zejména o bezpečnostní složky, byli vedle hejtmana obviněni také náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec, šéf tamní hospodářské kriminální policie Radek Petrůj a vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, blízký přítel bývalého ministra vnitra Ivana Langra. Kauza se týká ovlivňování některých trestních kauz a úniků informací ze spisů, což negativně ovlivňovalo vyšetření případů.