Nový supermarket Lidl by měl vyrůst na místě nynějšího zemědělského areálu nedaleko Pivovaru Litovel. Pro výstavbu „širokosortimentní“ prodejny si řetězec vybral lokalitu u křižovatky ulic Palackého, Nádražní a Dukelská.

Na pozemku o výměře 9000 metrů čtverečních stojí zejména budovy a technologická zařízení využívaná zemědělskou společností MJM Agro k úpravě a uskladnění obilovin, dříve máku. V jedné budově je podniková prodejna se zázemím pro zaměstnance.

Další objekt, s jehož demolicí se počítá, slouží jako ubytovací zařízení s apartmány - Apartmány Pektin.

Po vyčištění pozemku Lidl plánuje na ploše 2400 metrů čtverečních postavit jednopodlažní prodejnu o výšce 7 metrů a prodejní ploše 1400 metrů.

Architektonické řešení budovy vychází z typového vzorového návrhu prodejny Lidl - tvarově se jedná o jednoduchou jednopodlažní stavbu halového typu.

Parkoviště i elektrárna na střeše

Na střeše nové prodejny se podle podkladů v oznámení záměru počítá s fotovoltaickou elektrárnou s instalovaným výkonem 133,2 kWp.

U prodejny podle projektu vznikne parkoviště o kapacitě 117 parkovacích míst pro osobní auta. Vjezd na parkoviště bude ze stávající silnice v Palackého ulici, pro příjezd nákladních automobilů zásobování nechá investor vybudovat nový samostatný sjezd z ulice Nádražní.

Výstavbě Lidlu má kromě nynějších budov ustoupit i zeleň. Pokáceno má být 12 stromů. Současnou zeleň v areálu podle podkladů nahradí celkem 23 listnatých stromů.

V desetitisícové Litovli již mají své prodejny obchodní značky Billa, Albert, Tesco i Penny.

Lidl nedávno postavil v okolí Litovle novou prodejnu v Uničově v Šumperské ulici, v Olomouci buduje již šestou pobočku. Zastoupení má tento řetězec i ve Šternberku v Nádražní ulici.

Lidl je obchodní značka řetězce prodejen německé společnosti Schwarz-Gruppe, které patří také síť hypermarketů Kaufland. Vlastníkem je obchodník a miliardář Dieter Schwarz. Do Česka vstoupil Lidl v roce 2003.

Plánovaný Lidl v Litovli v číslech

Prodejna:
- Celkové rozměry stavby 75,1 x 33,17 metrů
- Maximální výška 6,84 metru
- Zastavěná plocha objektu 2 380 m2
- Prodejní plocha 1 430,5 m2
- Počet zaměstnanců 15 osob

Parkoviště:
- Počet parkovacích míst celkem 115
- Z toho pro zákazníky 105
- Z toho pro ZTP 6
- Pro matky s dětmi 2
- Prostor pro jízdní kola 6 kol

Fotovoltaická elektrárna:
- 296 kusů FV panelů na střeše prodejny – instalovaný výkon 133,2 kWp
Zdroj: Oznámení záměru, Lidl Česká republika